Впливає на майбутню пенсію: що потрібно знати про стаж за сезонні роботи в Україні

В Україні з настанням тепла відкривається сезон літніх підробітків. Сезонна робота, як і будь-яка інша, може піти у скарбничку стажу для пенсії. Але оскільки вона триває менше року, потрібно враховувати низку особливостей.

Про це розповів експерт з питань пенсійного забезпечення Сергій Коробкін. Фахівець зазначив: під час прийому на сезонну роботу з працівником має бути укладено строковий трудовий договір.

Він може використовуватись для сезонної роботи, якщо така робота відповідає певним критеріям. Вона:

  • не може виконуватися протягом усього року через природні та кліматичні умови;
  • виконується протягом періоду, що не перевищує 6 місяців;
  • внесена до Списку сезонних робіт та сезонних галузей (який не містить конкретних професій та посад).

Як сезонні роботи зараховують до стажу

Кількість страхового стажу впливає на право отримувати пенсію. Тому важливо домагатися, щоб сезонні роботи були внесені до цього стажу.

Після 1 січня 2004 року в Україні діє правило нарахування стажу. Термін роботи враховується, якщо за нього було сплачено страховий внесок не менше мінімального (у 2023 році це 1474 грн за один місяць).

Зазвичай страховий внесок сплачує працедавець. Але якщо договір не було укладено, а у працівника відкрито ФОП (фізособа-підприємець), здійснити оплату можна самостійно.

Однак до 2004 року правила для сезонних робіт були іншими. Так, деякі види діяльності в лісовому та сільському господарстві, торф’яній промисловості, а також у санаторно-курортних закладах та закладах відпочинку зараховувалася до стажу як повноцінний рік роботи незалежно від їхньої фактичної тривалості.

“Припустимо, людина все життя працювала на сезонних роботах і збирається на пенсію найближчим часом. У такому разі періоди роботи до 1 січня 2004 року будуть враховуватися за старими правилами (з урахуванням записів трудової книжки або довідок з роботи залежно від виду робіт), а після зазначеної дати – за новими (лише на підставі даних про страхові внески)”, – пояснив експерт.

Скільки потрібно стажу для пенсії

З 2023 року в Україні змінилися вимоги до страхового стажу, який потрібно накопичити для виходу на пенсію. Українці, у яких менш ніж 20 років стажу, мають працювати до 65 років.

Щоб піти на заслужений відпочинок у віці 60 років, потрібно накопичити щонайменше 30 років стажу. Крім того, стаж для виходу на пенсію у 60 років продовжать поступово підвищувати і до 2028 року він становитиме вже 35 років. “Розклад” підвищення вимог до стажу має такий вигляд:

  • 2023 рік – від 30 років;
  • 2024-й – від 31 року;
  • 2025-й – від 32 років;
  • 2026-й – від 33 років;
  • 2027-й – від 34 років;
  • 2028-й – від 35 років.

За матеріалами OBOZREVATEL.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Рекламні блоки дають нам змогу залишатися незалежними ЗМІ, а вам - отримувати найсвіжіші новини під ними. Scroll down!

Приєднуйтесь також до 49000 в Google News. Слідкуйте за останніми новинами! Приєднатися
Популярні новини
logo-bottom
© 2024, всі права захищені 49000.com.ua
Вгору

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: