Виплати військовим та поліцейським, які потрапили в полон: що потрібно знати

В Україні підписали закон, згідно з яким сім’ї війсковослужбовців чи поліцейських, які потрапили в полон, можуть отримувати їх зарплату. Полонені та їх сім’ї мають право на додаткові пільги та виплати.

Закон про зарплати військових та поліцейських, які потрапили в полон

На офіційному сайті Верховної Ради України можна знайти інформацію, що президент України Володимир Зеленський підписав закон про посилення соціального захисту військовослужбовців, поліцейських та деяких інших осіб, що передбачає передачу зарплат полонених їхнім сім’ям.

Закон передбачає, що грошове забезпечення осіб, які працювали у службі цивільного захисту і потрапили в полон чи зникли безвісти в особливих обставинах, зберігається і може бути виплачене їхнім сім’ям. Проте це не стосується тих, хто здався в полон добровільно.

Також закон визначає правила виплати грошової компенсації військовослужбовцям та поліцейським за невикористані відпусткові дні. У разі смерті ці гроші виплачуються сім’ї – дружині, чоловікові, дітям чи батькам.

Яким чином обчислюється зарплата та скільки становлять виплати для полонених?

Зарплата військовополоненого, яку зможуть отримувати його родичі, буде складати стільки, скільки вона складала до моменту потрапляння в полон. Окрім того, після звільнення полонений отримує одноразову грошову допомогу в розмірі 100 тисяч гривень. Водночас він також має право на щорічну допомогу в розмірі 100 тисяч гривень за кожний рік перебування в місцях несвободи.

Якщо особа все ще перебуває у полоні, один з членів її сім’ї може отримувати щорічну допомогу за кожний рік полону за нього.

Як отримати зарплати?

Грошове забезпечення для членів сімей військовослужбовців виплачується за їхньою заявою, адресованою командирові (начальнику, керівнику) військової частини (установи, організації).

У заяві додаються такі документи:

  • Копії сторінок паспорта повнолітніх членів сім’ї, що містять дані про прізвище, ім’я, по батькові та реєстрацію місця проживання (перебування).
  • Довідка про реєстрацію місця проживання (перебування) членів сім’ї, якщо ця інформація не вказана в паспортах.
  • Копія свідоцтва про шлюб (у разі його наявності).
  • Копії свідоцтв про народження дітей, якщо такі свідоцтва існують.
  • Копія документа, що підтверджує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків. Для осіб, які з релігійних причин відмовляються від отримання облікового номера платника податків та про це повідомили контролюючому органу, копія сторінки паспорта з таким записом.

Строк розгляду заяви — 15 днів. Про результати розгляду заяви повідомляється заявнику в письмовій формі.

Які права та гарантії мають полонені та їх родини?

Після того, як встановлено, що військовослужбовець був утримуваний в полоні, ця інформація реєструється в спеціальному реєстрі осіб, які пережили позбавлення волі через воєнну агресію проти України. Це дає особам та їхнім сім’ям право на пільги та компенсації.

Родини військовослужбовців, які перебували в полоні, мають право на річну грошову допомогу у розмірі 100 тисяч гривень.

Для сімей військовослужбовців, які були утримувані в полоні, зберігається їхнє фінансове забезпечення, яке виплачується щомісяця до дня їхнього звільнення.

У випадку смерті особи, яка була утримувана в полоні і померла під час утримання або протягом року після звільнення внаслідок травм чи захворювань, пов’язаних з утриманням в полоні, надається одноразова державна грошова допомога у розмірі 100 тисяч гривень.

Як отримати компенсацію за поранення або інвалідність у результаті полону?

Згідно з законодавством, для оформлення виплати військовослужбовцю у разі отримання поранення при будь яких умовах (включаючи отримання поранення або інвалідності під час полону) необхідно звернутися до начальника Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України чи до начальника Регіональної штатної військово-лікарської комісії.

Документи, які необхідно надати:

  • Направлення або заяву на проведення військово-лікарняної комісії.
  • Паспорт громадянина України та його засвідчену копію.
  • Якщо ви належите до рядового чи сержантського складу, необхідно пред’явити військовий квиток та його засвідчену копію, також довідку про проходження військової служби.
  • Якщо ви офіцер – посвідчення або військовий квиток офіцера запасу та його засвідчену копію і витяг з послужного списку.
  • Всі наявні медичні документи, що характеризують стан вашого здоров’я до початку проходження військової служби, під час проходження військової служби та після звільнення.
  • Документи військово-лікарської експертизи: свідоцтво про хворобу, довідку військово-лікувальної комісії, оригінали та їхні засвідчені копії.
  • Довідку про обставини травми або її засвідчену копію та/або засвідчену копію Акта про нещасний випадок.
  • В разі участі в АТО (ООС) – довідки військової частини про терміни безпосередньої участі в бойових діях, бойових діях на території інших країн, участі в міжнародних миротворчих операціях (ММО), ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, випробуванні ядерної зброї та їхні засвідчені копії.
  • Посвідчення учасника бойових дій та його засвідчену копію.
  • Якщо ви брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, необхідно пред’явити посвідчення та його засвідчену копію.

Як захистити свої права у разі порушення закону про зарплати військових та поліцейських, які потрапили в полон?

Закон про зарплати військових та поліцейських, які потрапили в полон, підписали не так давно. Тож наразі є способи рішень лише тих проблем, які пов’язані з затримкою зарплат військовослужбовців. Для цього необхідно:

Звернутися до керівника війскьовослужбовця, який перебуває у полоні, з усним чи письмовим зверненням, щоб дізнатися про можливі причини затримки коштів. Володіти інформацією стосовно виплат заробітної плати – це ваше право.

Звернутися до фінансового відділу військової частини полоненого з офіційним письмовим зверненням для отримання чіткої інформації про причини затримки заробітної плати.

Зателефонувати на гарячу лінію Міністерства оборони України, якщо у попередніх двох випадках відповіді на запит не було отримано. Таким чином можна дізнатися – чи є затримка з боку держави.

За матеріалами Дніпро Оперативний.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Рекламні блоки дають нам змогу залишатися незалежними ЗМІ, а вам - отримувати найсвіжіші новини під ними. Scroll down!

Приєднуйтесь також до 49000 в Google News. Слідкуйте за останніми новинами! Приєднатися
Популярні новини
logo-bottom
© 2024, всі права захищені 49000.com.ua
Вгору

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: