Випалені ліси, загиблі птахи та звірі: чи можна відновити Кінбурнську косу

З перших днів повномасштабної війни від нелюдських дій російських окупантів постраждали тисячі населених пунктів та унікальних заповідних зон. Серед них Національний природний парк “Білобережжя Святослава” та Регіональний ландшафтний парк “Кінбурнська коса” (Миколаївська обл.). До приходу ворожих військ цей куточок дикої природи був дуже популярний серед туристів, які воліли відпочивати в тиші, далеко від міської суєти. Це місце навіть прозвали «українськими Мальдівами» за білий пісок. Але зараз його так важко назвати. Через постійні обстріли почалися великі лісові пожежі, які не було можливості загасити. Збитки – величезні, відновлювати все доведеться дуже довго.

Скільки гектарів дикої природи постраждало і чи є шанс повернути цим заповідним зонам колишню красу, повідомляється у матеріалі редакції проєкту «Кінбурнська коса».

Масштаби збитків катастрофічні

Практично з перших днів повномасштабного військового вторгнення Кінбурнський півострів страждає від постійних обстрілів рашистів. Станом на початок липня, від пожеж постраждали понад 2000 гектарів земельних ділянок НВП “Білобережжя Святослава” та РЛП “Кінбурнська коса”. На даний момент збитки лісу значно збільшилися, але їх навіть неможливо оцінити через окупацію.

Ліквідація пожеж ускладнюється через те, що острів знаходиться в окупації і єдина дорога з боку Херсона перекрита. Тобто, на допомогу місцевим жителям ніхто не може прийти. Вони всі півроку самотужки борються з пожежами та намагаються врятувати хоч щось.

Наприклад, 25 березня внаслідок обстрілу сталася пожежа на площі понад 300 га. З 27 по 29 березня постраждали 120 га водно-болотної рослинності та 44 га лісу. Пошкоджено ґрунтовий покрив на площі 3 га та гніздування орлана-білохвоста, занесеного до Червоної книги України.  У період із 10 по 15 травня вигоріло 170 га. Основні згарища зосереджені в районі адміністративного кордону Миколаївської та Херсонської областей (на околицях селища Геройське). 1 червня у районі Волижиного лісу вигоріло 300 га. 30 червня ворог вкотре обстріляв територію парку, почалася пожежа. Згідно з повідомленнями місцевих активістів, 1 серпня працівники лісгоспу гасили вогонь з ранку до 9-ї вечора. Їм вдалося зберегти великі ділянки лісу.

Ліс навколо трьох сіл – Покровки, Василівки та Покровських хуторів – повністю вигорів. У Покровці абсолютно все вкрите попелом. На морі, вздовж узбережжя Кінбурнської коси, поверхня води вкрита попелом і шматками згорілої кори. У повітрі дим і запах гару, від якого нема де сховатися.

Як зазначив 1 вересня на брифінгу міністр захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України Руслан Стрілець, Кінбурнська коса – яскравий приклад життя під окупацією та загрози для заповідних територій міжнародного значення.

«Там на сьогоднішній день загинуло безліч диких тварин та птахів. Ми навіть не можемо обчислити точну їх кількість. Знаємо лише про те, що там згоріли реліктові ліси, для відновлення яких буде потрібно багато років, навіть не 10, не 50 і не 100», – розповів чиновник.

Заступник директора НВП «Білобережжя Святослава» Павло Холодняк каже, що ніхто людей не змушує гасити пожежі. Вони самі це роблять, незважаючи на небезпеку загинути чи потрапити в полон до рашистів. Кожну пожежу на Кінбурнській косі вони сприймають як особисту трагедію.

Всі ці ліси були посаджені на чистому піску зусиллями місцевого лісгоспу – дідами нинішніх мешканців у середині минулого століття. Багатьох ця робота звела в могилу через те, що для вкорінення та захисту молодого лісу від шкідників у СРСР використовувалися небезпечні для людини отрути. Тепер їхні онуки та правнуки ризикують своїм життям, заради порятунку унікальної заповідної зони.

Варто зазначити, що дії загарбників є порушенням чотирьох женевських конвенцій 1949 р. та додаткових протоколів до них (зокрема Протоколу № 1 від 1977 р.).

Чи реально відновити екосистему Кінбурнського півострова

Штучні ліси тут виростають із 1960-х років. Приблизно у 2000-х на півострові з’явилися гриби, комахи, птахи, звірі. Екологи зазначили, що знищене рашистами за півроку повномасштабної війни, доведеться відновлювати десятиліттями.

Заступник директора НВП «Білобережжя Святослава» Павло Холодняк вважає, що завдяки міксуванню листяних та хвойних дерев та їх поливу за допомогою зрошення можна відновити ліс набагато швидше.

З іншого боку, у природі діє механізм самовідновлення. Наприклад, зараз уже не можна знайти сліди багатьох пожеж, які сталися у березні 2022 року. На жаль, вчасно оцінити збитки, завдані варварськими діями російських окупантів, не було можливості.

Відновити зруйновану війною екосистему Кінбурнського півострова допоможуть і проєкти у рамках співпраці з європейськими природоохоронними об’єктами.

У квітні 2022-го з Національним парком «Куршська коса» (Литва) було підписано угоду про співпрацю.

«В умовах війни ми розпочали роботу, яка буде спрямована на збереження природних цінностей заповідних територій, обмін знаннями, досвідом та персоналом», – сказав Павло Холодняк.

Крім того, НВП «Білобережжя Святослава» розпочало співпрацю з Національним парком «Кампиноскі» (Польща).

Як бачимо, знищену орками екосистему можна відновити. Потрібен лише час, сили та великі фінансові вкладення.

Що планують зробити для туристів

Українські екологи вже зараз роздумують не лише над тим, як відновити екосистему півострова, а й над облаштуванням місць для туристів.

Наприклад, поряд із місцем, де Дніпро-Бузький лиман впадає у Чорне море, хочуть облаштувати оглядовий майданчик. Тут гості півострова зможуть помилуватись унікальним природним явищем – гідрофронтом. Це місце, де морська вода стикається з лимановими водами, але не змішується. Все через різницю в рівні солі та щільності між водами. Тому можна неозброєним оком побачити чітку грань на всю глибину.

Також тут хочуть створити реабілітаційний центр для тварин та привезти сюди із заповідника «Асканія-Нова» оленів, лам, кабанів та інших звірів.

Довідка

Кінбурнська коса – регіональний ландшафтний парк, розташований на території Очаківського району. Його площа складає 17890,2 га. Відстань по морю від Очакова до оголовка коси – близько 3.85 км, до села Геройське – близько 8,5 км. Більшість парку розташована в межах національного природного парку «Білобережжя Святослава». Територія парку включає Кінбурнський півострів та прилеглу кілометрову акваторію Чорного моря, Ягорлицької затоки та Дніпро-Бузького лиману в межах Очаківського району Миколаївської області. У 2012 р. після створення дирекції НВП «Білобережжя Святослава» більшу частину території РЛП передано під охорону НВП.

«Кінбурнська коса – одне з небагатьох місць у Європі, де збереглися ділянки первозданного степу, де ростуть рідкісні степові краєвиди. Також тут є найбільше у Європі поле диких орхідей», – розповів еколог Олексій Василюк.

НВП “Білобережжя Святослава” було засновано 16 грудня 2009 року. Розташований на території Очаківського та Березанського районів. Його площа – 35 223,15 га. Він був створений з метою збереження, відновлення та раціонального використання цінних природних та унікальних комплексів та об’єктів степу, які мають важливе природоохоронне, рекреаційне та історико-культурне значення. Заповідну зону омивають води Дніпровсько-Бузького лиману та Чорного моря. Територія парку рясніє великою кількістю озер. Тут росте 30 видів раритетних рослин, які внаслідок одночасного включення до різних природоохоронних списків займають у них 40 позицій.

Кінбурнський півострів є домом для майже 300 видів птахів. Багато хто з них прилітає сюди з південних регіонів на період розмноження. Але це не лише природний епіцентр гніздування багатьох видів. Саме на Кінбурнській косі вперше в Україні почали створювати спеціальні штучні плавучі острівці для гніздування.

Але так було на початок повномасштабного вторгнення. Зараз Кінбурнський півострів навряд чи можна назвати придатним для життя. Майже щоденні пожежі знищують все на своєму шляху. Птахи та звірі, які могли втекти, втекли. Інші — загинули у вогні.

Приблизний розмір збитків з 15 березня до 3 липня становить 5 мільярдів 703 мільйони 548 тисяч 768 гривень. Такі підрахунки зробили фахівці Держекоінспекції.

Точніші обсяги зараз встановити неможливо.

А поки жителі Кінбурна продовжують власноруч гасити лісові пожежі, намагаючись врятувати хоч якийсь шматочок унікальної заповідної зони. Як би це жахливо не звучало, але вони залишилися віч-на-віч з вогнем, голодом і свавіллям загарбників. Однак ніхто не втрачає віри у нашу Перемогу. Усі з нетерпінням чекають на закінчення війни. А потім — ми всі разом відновлюватимемо нашу вільну та незалежну країну.

Збір коштів на паливо та запчастини для пожежних машин:

Приват: 5168 7422 2781 8378 Станiшевська Інна (з приміткою SAVE KINBURN)

PayPal: [email protected]

Нагадаємо, що раніше медіа-проєкт Колоритне Приазов’я опублікував зведення за підсумками літнього сезону-2022 на курортах Азовського моря.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Рекламні блоки дають нам змогу залишатися незалежними ЗМІ, а вам - отримувати найсвіжіші новини під ними. Scroll down!

Приєднуйтесь також до 49000 в Google News. Слідкуйте за останніми новинами! Приєднатися
Популярні новини
logo-bottom
© 2024, всі права захищені 49000.com.ua
Вгору

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: