Те, про що мовчать лікарі: де у Дніпрі і області шукати безкоштовну медицину

Чи отримуєте ви або ваші родичі, знайомі в аптеці якісь ліки безкоштовно? Чи вдається  у лікарні  лікуватись зовсім без грошей? Якщо ви вважаєте, що в Україні немає безкоштовної медицини, ви глибоко помиляєтесь. Вона є, навіть попри війну. Треба лише знати, де та як її шукати.

Найближча аптека – за 20 кілометрів

Нещодавно у Дніпрі відбулася зустріч власників закладів охорони здоров’я, представників медіа та пацієнтських організацій з керівництвом Національної служби здоров’я України. Предметом обговорення стала реалізація та розширення державної програми реімбурсації «Доступні ліки».

З журналістами зустрілась Наталія Гусак, голова Національної служби здоров’я України. З’ясувалось, що у Дніпропетровській області цьогоріч було виписано 1,08 млн електронних рецептів на «Доступні ліки».  З початку 2023 року мешканцями Дніпропетровщини погашено 912 тисяч е-рецептів.  Якщо у Дніпрі, містечках, райцентрах у 83% хворі отримали за е-рецептами необхідні їм препарати, то у селах ця цифра складає лише 20%. Чому так?

– У Дніпропетровській області є села, де доступність до найближчої аптеки, яка має угоду з НСЗУ, складає понад 20 кілометрів, – зазначає Наталія Гусак. –  Пацієнти, а в більшості це старші люди, постають перед вибором: чи їхати так далеко за ліками, які вони можуть отримати безоплатно або з невеликою доплатою за програмою «Доступні ліки», чи піти в найближчу аптеку і заплатити повну вартість. Звісно, вони зазвичай обирають останнє. Не набагато краща ситуація і в деяких лікарнях обласного центру. На їх території може бути з десяток аптек, але жодна з них немає угоди з НСЗУ. Тож пацієнти не можуть отримати в них препарати безкоштовно.  Про людей там ніхто не дбає.

Фарммафія втрачає ринок збуту

Програма «Доступні ліки»  реалізується в нашій країні вже п’ятий рік. Попри воєнний стан, вона продовжує розширюватись. У серпні до неї додались два напрями: тест-смужки для пацієнтів з інсулінозалежним діабетом та знеболювальні для невиліковних паліативних хворих.  Але для того, щоб ця програма працювала, необхідна  тісна взаємодія Національної служби здоров’я України з місцевою владою.

Зокрема, аналіз  аптечної мережі та її співвідношення з кількістю жителів громад, стимулювання аптек приєднуватися до програми, розв’язання проблем транспортного сполучення з тими населеними пунктами, де є аптеки з «Доступними ліками».  Та й самі пацієнти, на жаль,  дуже часто й гадки не мають про те, що в них є право отримувати препарати та медичні послуги безкоштовно. А лікарі не спішать їм про це розповідати.

Важливо, щоб кожен українець, який потребує ліків за програмою реімбурсації, знав про таку можливість та міг отримати ліки недалеко від дому, – наголошує  Наталія Гусак. – Чому е-рецептів на безкоштовні ліки медики виписують набагато менше, ніж цього потребують пацієнти? Тому що існує декілька міфів. Перший – ці лікарські засоби, нібито, неякісні, бо вони лише від українських виробників. Є кращі іноземні аналоги. Але зверніть увагу на те, що фармринок, який в нашій країні називають фарммафією, вкладає багато коштів у свою рекламу, маркетинг. Тож коли держава сформувала список безкоштовних ліків,  деякі виробники стали втрачати свій ринок збуту. До того ж, у цих фармкомпаній давно сформовані сталі відносини з сімейними лікарями. Наприклад, кожному з нас колись виписували рецепти на папірцях з логотипами якихось фармацевтичних торгових марок. Це їх прихована реклама.

За словами Наталії Гусак, у переліку лікарських засобів, що реімбурсує держава, є препарати від різних виробників. У тому числі Франції, Німеччини, які є знаними у всьому світі. Ціна таких ліків різна – від декількох гривень до декількох тисяч. Тож не треба сумніватись у якості препаратів. Другий міф пов’язаний з тим, що аптекам, нібито, дуже складно підключитись до програми реімбурсації. Насправді це можна зробити за один день, ніякого спеціального обладнання для цього не потрібно. Зараз на Дніпропетровщині до програми «Доступні ліки» долучились 1286 аптек, з них 77% приватні.

Лікарні мають кошти на лікування

Також дуже гостро стоїть проблема невикористання бюджетних коштів у медичних закладах. На рахунках лікарень Дніпропетровщини зараз знаходиться 2 мільярди гривень. Але дуже часто ці гроші не використовуються для лікування хворих, а повертаються до держави. Натомість пацієнти вимушені сплачувати медикам гроші за комп’ютерну томографію, хіміотерапію, пологи та інші процедури та послуги. Лідером у цьому сумному рейтингу зараз є Дніпропетровський обласний клінічний онкологічний диспансер – в нього на рахунку 259 невикористаних мільйонів гривень. Не набагато краща ситуація і у Регіональному медичному центрі родинного здоров’я, який об’єднує обласну дитячу лікарню та перинатальний центр.

– На  рахунках цього  медичного закладу є 135 мільйонів гривень, – розповідає Наталія Гусак.  – Тож якщо у дніпрян тут беруть кошти за пологи, знайте про це.  У 16-й міській лікарні є 118 мільйонів невикористаних коштів, 4-та міська лікарня має 163 мільйони, 6-та міська лікарня – 108 мільйонів.

Як отримати ліки безкоштовно

Наразі за програмою реімбурсації «Доступні ліки» можна отримати медичні препарати від:

 • серцево-судинних захворювань;
 • діабету 2-го типу;
 • цукрового та нецукрового діабету;
 • бронхіальної астми;
 • епілепсії;
 • розладів психіки та поведінки;
 • хронічного обструктивного захворювання легенів;
 • хвороби Паркінсона;
 • імуносупресивні препарати.

 

Для того, щоб отримати препарати за програмою реімбурсації «Доступні ліки», потрібно взяти електронний рецепт у лікаря. В залежності від захворювання, рецепти виписують медики  різного профілю:

 • пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, діабетом 2-го типу, хронічним обструктивним захворюванням легень, а також ті, хто потребують препаратів для знеболення та тест-смужок для визначення рівня глюкози у крові, мають звернутися за рецептом до сімейного лікаря;
 • пацієнтам з нецукровим та цукровим діабетом рецепт виписує ендокринолог, а також сімейний лікар, якщо раніше пацієнт отримав план лікування у ендокринолога;
 • пацієнтам з епілепсією, хворобою Паркінсона, розладами психіки та поведінки рецепт виписує невролог або психіатр. При наявності складеного психіатром або неврологом плану лікування, рецепт може виписати лікар первинки;
 • пацієнтам, яким необхідно приймати імуносупресивні препарати, рецепт виписує трансплант-координатор.

Для отримання електронного рецепта потрібно записатися на прийом до лікаря первинної медичної допомоги (педіатра, терапевта, сімейного лікаря). В залежності від захворювання, лікар випише рецепт або направить до вузького спеціаліста. Далі пацієнт отримує SMS-повідомлення на свій номер з таким текстом: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ». Також пацієнт може попросити лікаря надати інформаційну довідку, яка буде містити номер рецепта, код підтвердження та інформацію про лікарський засіб. Інформаційна довідка не є електронним рецептом та має лише інформаційний характер.

Рецепт діє 30 днів. Для того, щоб отримати ліки, необхідно звернутися до однієї з аптек, яка бере участь у державній програмі реімбурсації. Всі аптеки, які приєдналися до програми, мають наліпку «Доступні ліки» або «Інсуліни». В аптеці потрібно повідомити 16-значний номер та код електронного рецепта або пред’явити інформаційну довідку. Дізнатися, де найближча аптека з необхідними ліками можна:

 • зателефонувавши на гарячу лінію НСЗУ за номером 16-77 у робочі дні з 9.00 до 18.00 з понеділка по четвер та з 9.00 до 16.45 у п’ятницю;
 • через чат-бот у Телеграмі «Спитай Гриця».

Юліанна Кокошко,  фото Володимира Федорищева, Валерія Кравченка.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Рекламні блоки дають нам змогу залишатися незалежними ЗМІ, а вам - отримувати найсвіжіші новини під ними. Scroll down!

Приєднуйтесь також до 49000 в Google News. Слідкуйте за останніми новинами! Приєднатися
logo-bottom
© 2023, все права защищены 49000.com.ua
Наверх

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: