Проблема зруйнованого житла запорожців: чому місцева влада не приходить на допомогу постраждалим від обстрілів рф
Зруйновані багатоквартирні будинки, приватні, приміщення бізнесу. Це все потребує відшкодування, та чи отримують його люди, розповідає “Дніпро Оперативний”.
Станом на 10 квітня 2023 року в Запоріжжі було частково зруйновано 11 багатоквартирних будинків та 14 будинків приватного сектору. Значно пошкоджені 533 багатоповерхівки та 575 приватних помешкань. На сесії Запорізької міськради 20 квітня депутати виділили перші кошти на капітальний ремонт кількох будинків.
Перші кошти були спрямовані на 4 будинки за адресами: вул. Кіяшка, 22; вул. Сталеварів, 16; вул. Зестафонська, 10; проспект Соборний, 151. Виділена сума для кожного будинку коливається від 20 до 27 мільйонів.
Вибір цих будинків був зумовлений тим, що в.о. міського голови Запоріжжя Анатолій Куртєв зазначив, що “саме для них є відповідні висновки фахівців та майже завершена розробка проєктно-кошторисної документації”.
Первині роботи, заплановані для цих будинків, включають відновлення корпусу будівлі та покрівлі, відновлення квартир та під’їздів, термомодернізацію (що сьогодні є обов’язковою за новими нормами ДБН) та благоустрій.
Однак грошей на відбудову не вистачає як у міському бюджеті, так і у державному.
Яка ситуація з квартирами?
Будинок по Зестафонській, 8, в якому до жовтня мешкала пані Тетяна, не увійшов до списку перших, де почнеться капітальний ремонт. Але жінка цього і не хоче.
«Більшість мешканців не хоче, щоб будинок ремонтували. По-перше, бо пам’ятають, який жах тут відбувався тієї ночі, коли люди вилітали з вікон. По-друге, люди бояться, що відбудова може затягнутися на роки, і хочуть отримати грошову компенсацію», – каже Тетяна.
Жінка розповідає, що отримала 10 тисяч гривень на винайм житла тільки після звернення до адвоката. Це сталося через 5 місяців після прильоту. Крім того, обіцяли одноразову допомогу в розмірі 15 тисяч гривень для осіб, що належать до пільгових категорій населення.
«У мене – дитина з інвалідністю, тож я звернулася і за цією допомогою також. Мені відмовили, сказали, що якщо отримую допомогу на винайм житла, то ці 15 тисяч гривень вже не маю права отримати. Я знову звернулася до адвоката і тільки після цього мою заяву почали опрацьовувати», – зазначає Тетяна.
Поки міська рада не має механізму, який би передбачав виділення з міського бюджету “живих” грошей на купівлю нового житла.
Що з приватним сектором?
Власник пошкодженого приватного будинку Віталій Востоков також претендує на отримання грошової компенсації. У його будинку випали вікна, дах руйнується, а стіни тріщать. Вранці вікна були заклеєні фанерою OSB, а пізніше були доставлені різноманітні будівельні матеріали, такі як поліетиленова плівка та дошки.
Волонтери надзвичайно допомогли Віталію, а також багатьом іншим постраждалим. Представники благодійної організації ADRA повідомили чоловіка, що видадуть йому сертифікат на 22 тисячі гривень, який він зможе витратити на будівельні матеріали у гіпермаркеті. Однак Віталій також бажає отримати грошову компенсацію від міської ради, щоб здійснити повноцінний ремонт свого будинку.
Але всі його надії розбиваються об “відсутність механізму дій у міській раді”. Загалом, питання відновлення приватних будинків на місцевому рівні ще не отримало належної уваги.
Що з нерухомістю бізнеса?
Великі сподівання покладаються на Закон “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій…”, який набере чинності з 22 травня, тому допомогати власникам нежитлових приміщень не поспішають.
Підприємець Максим Дрозденко й досі не може отримати повноцінний акт обстеження одного з приміщень “Запоріжжя-млин”. Ця історія розпочалася у жовтні, коли млину було нанесено пошкодження двома ворожими ракетами.
Чоловік викликав комісію, щоб вони провели обстеження. Він чекав на них два тижні, дзвонив, нагадував про себе, але нарешті вони прийшли. Протягом трьох наступних місяців нічого не відбувалося, тому чоловік звернувся до райадміністрації, але його направили до департаменту ЖКГ міської ради. Спочатку його уникали, але врешті-решт провели повторне обстеження.
Акт обстеження цієї комісії власник приміщення отримав ще через місяць. У ньому зазначалося, що необхідно замовити обстеження будівлі в ліцензованій організації, яка оцінить збитки. Згодом департамент все ж замовив таке обстеження.
«Все, чого я можу добитися, це рішення про стягнення збитків з росіян, а потім чекати на репарації. Звісно, хотілося б отримати якусь компенсацію від міської влади, та я розумію, що мені її не дадуть. І в мене немає жодних сумнівів, що міська рада Запоріжжя нікому грошей в руки не дасть», – підсумував Дрозденко.
Власники кав’ярні Coffeelab Roasters вирішили не чекати допомоги від влади та набуття чинності законів. У жовтні ворожа ракета потрапила біля цього закладу. Лише протягом місяця підприємці відновили свою діяльність завдяки пожертвуванням небайдужих людей.
Власник розповідає, що не було жодної взаємодії з владою, ніхто не зв’язувався з ним. Підприємці не чекали на комісію для обстеження приміщення чи отримання компенсації.
У матеріалі згадано лише чотири ситуації, які стали проблемою для запоріжців, постраждалих від ворожих прильотів. Однак фактично таких людей сотні, і їхні історії відбудови тільки починаються.
Рекламні блоки дають нам змогу залишатися незалежними ЗМІ, а вам - отримувати найсвіжіші новини під ними. Scroll down!
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: