Допомога для українців внутрішньо переміщених осіб: що це і як її отримати

Українці, які полишили свої домівки, постраждали від війни та окупації можуть отримати допомогу.

Хто є ВПО та хто з них може отримувати допомогу?

Внутрішньо переміщеною особою (ВПО) називається громадянин України, іноземець чи особа без громадянства, яка перебуває на території України відповідно до закону та має право на постійне проживання в Україні. Це людина, яка примусово покинула місце проживання з метою уникнення негативних наслідків або у результаті виникнення таких обставин.

Мінреінтеграції повідомляє, що отримати допомогу можуть наступні категорії громадян:

  • Особи, які мають непридатне для проживання або зруйноване житло і подали до 20 травня 2022 року заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через портал “Дія”;
  • Особи, які отримували щомісячну адресну допомогу ВПО для покриття витрат на проживання станом на 24 лютого 2022 року;
  • Особи, які виїхали з населених пунктів, що включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ;
  • Особи, які повторно перемістились із тимчасово окупованих територій або територій, на яких ведуться бойові дії після 24 лютого 2022 року.
  • Особи, які мають документальне підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження або знищення нерухомого майна через бойові дії, терористичні акти, диверсії, спричинені агресією РФ.

Як отримати статус внутрішньо переміщеної особи?

На сьогоднішній день отримати статус ВПО можна онлайн або офлайн. Для офлайн способу потрібно звернутися до ЦНАПу, органу соціально захисту або представників місцевої влади, заздалегідь дізнавшись у них про список потрібних документів.

Ще один способ – через застосунок «Дія». Потрібно переконатися, що у вас є ID-картка чи біометричний закордонний паспорт. Після чого слід вказати свою актуальну адресу у розділі «Послуги» вибравши «Отримати статус ВПО». За допомогою геолокації підтвердьте своє місце перебування.

Яку допомогу можуть отримати ВПО?

Основна допомога для ВПО – державна виплата, яку необхідно було оформити через сервіс «Дія». Завдяки статусу ВПО на сім’ю призначається грошова допомога і виплачується одному з її членів з письмової згоди усіх членів сім’ї.

Розміри грошової виплати:

  • 2 000 грн – для дорослих;
  • 3 000 грн – для дітей та людей з інвалідністю.

Також можна отримати допомогу від Міжнародного Комітету Червоного Хреста.  Виплати здійснюються на підставі даних з інформаційної бази ВПО і становлять 2 500 грн на особу. Багатодітні сім’ї мають можливість отримати допомогу від ЮНІСЕФ “Спільно” у вигляді виплати у розмірі 2 200 грн раз на місяць, але не більше як на 5 осіб.

Як подати заяву на отримання допомоги ВПО?

Подати заяву можна через застосунок «Дія» або звернувшись до ЦНАПу. Для подачі заяви необхідно мати при собі наступний список документів:

  • заява про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
  • паспорт громадянина України;
  • якщо прописка не вказана в паспорті, варто надати інший документ на підтвердження. Це може бути військовий квиток, трудова книжка, медичні чи інші документи, які підтвердять факт проживання на відповідній території;

Якщо заяву подає законний представник, також потрібно надати:

  • документ, який посвідчує особу законного представника;
  • документ, який підтверджує повноваження особи як законного представника (або родинні стосунки між дитиною і заявником);
  • свідоцтво про народження дитини;

Як перевірити нарахування соціальної допомоги ВПО?

Перевірити нарахування допомоги ВПО можна в онлайн-банку, в якому була оформлена картка. Наразі не існує окремого реєстру чи сервісу для перевірки нарахування виплат, проте є можливість зателефонувати на гарячу лінію Урядового контактного центру за номером 15-45.

В яких числах приходить допомога ВПО?

Починаючи з 1 вересня 2023 року допомога у вигляді виплати для внутрішньо переміщених осіб буде здійснюватися 15 та 28 числа кожного місяця, повідомляють у Міністерстві соціальної політики України.

Скільки місяців надається допомога ВПО?

Допомога надається за повний місяць, у якому особа звернулася за її отриманням, незалежно від того, коли саме це звернення було зроблене. Максимальний строк отримання допомоги становить 12 місяців від місяця її призначення.

Для всіх, хто отримує допомогу з 1 серпня 2023 р. буде автоматично продовжено виплату допомоги ще на 6 місяців — до кінця січня 2024 р.

Скільки платять ВПО в Україні?

Після отримання статусу ВПО держава надає щомісячну грошову допомогу, яка становить 2000 гривень для здорових дорослих людей, і 3000 гривень на кожну дитину або дорослого з інвалідністю.

Допомога ВПО пенсіонерам

Деякі українські пенсіонери зможуть отримати додаткову виплату у розмірі 2093 грн. Проте таку виплату зможуть отримати лише ті пенсіонери, які входять до числа внутрішньо переміщених осіб, а саме ті, хто з якихось причин не отримував пенсію протягом декількох місяців. Ця виплата отримується не замість пенсії, а додатково до неї.

Допомога ВПО від міжнародних організацій

Існує декілька міжнародних організацій, які допомагають внутрішньо переміщеним особам:

  • Програма ЮНІСЕФ «Спільно». Отримати 2200 грн можуть ті, хто має більше 3 дітей до 18 років. А також ті, хто має принаймні одну дитину з інвалідністю до 18 років.
  • Агентство ООН у справах біженців UNHCR. 2220 грн можуть отримати неповні сім’ї з двома або більше дітьми віком до 18 років, сім’ї з однієї чи кількох осіб похилого віку та прийомні сім’ї, які опікуються дітьми без супроводу.
  • Норвезька рада у справах біженців NRC. Отримати 2220 грн за місяць можуть отримати сім’ї зі статусом ВПО. Загалом виплати надходитимуть три місяці.

Гаряча лінія Мінсоцполітики щодо виплат

За даними Телеграм-каналу “Дії”, тепер громадяни України можуть отримати необхідну інформацію щодо виплат для внутрішньо переміщених осіб, допомогу по безробіттю та іншу соціальну підтримку, зателефонувавши на гарячу лінію за номером 0-800-33-18-34.

За матеріалами Дніпро Оперативний.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Рекламні блоки дають нам змогу залишатися незалежними ЗМІ, а вам - отримувати найсвіжіші новини під ними. Scroll down!

Приєднуйтесь також до 49000 в Google News. Слідкуйте за останніми новинами! Приєднатися
Популярні новини
logo-bottom
© 2024, всі права захищені 49000.com.ua
Вгору

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: