Недитячі пристрасті: що побачили журналісти у скандальному «дитбудинку на Чичеріна»
Ці фотографії справили ефект бомби, що розірвалася, адже на них – зв’язані діти. Про те, в яких умовах проживають вихованці Дніпропетровського дитячого будинку-інтернату, у своєму Telegram-каналі написав та показав Дмитро Лубинець, уповноважений Верховної Ради з прав людини.
Сьогодні довкола дитячого будинку киплять недитячі пристрасті. Одні стверджують, що керівники цієї установи дійсно працювали з грубими порушеннями, інші вважають, що вони діяли в рамках закону. Як було насправді? Як оцінюють ситуацію співробітники будинку-інтернату та правоохоронці? Що думають з приводу події колеги-педагоги? У ситуації розбиралися журналісти «Наше місто».
Дітей били та принижували?
Цей дитячий будинок-інтернат дніпрянам добре відомий як «дитбудинок на Чичеріна». І хоча вже кілька років вулиця, на якій він знаходиться, не носить ім’я радянського функціонера, городяни за звичкою називають установу за місцем старої прописки. Саме сюди, до дитбудинку на вулицю Надії Алексєєнко, на початку червня і приїхали перевіряльники.
9 червня на офіційному сайті уповноваженого Верховної Ради з прав людини https://ombudsman.gov.ua/ було оприлюднено перелік зафіксованих порушень у комунальній установі «Дніпропетровський дитячий будинок-інтернат» Дніпропетровської обласної ради.
Отже, моніторингова група виявила:
- «одного вихованця у ліжку зі зв’язаними руками та застосування до підопічних фізичного обмеження без правових підстав;
- систематичні випадки отримання тілесних ушкоджень;
- підопічні потребували термінового санітарно-гігієнічного догляду, мали забруднене ліжко, зношений одяг;
- відсутність укриття: під час «повітряної тривоги» діти залишаються або в кімнатах, або в коридорі».
Після того, як шокуюча інформація набула розголосу, заговорили про те, що в цьому дитячому будинку і раніше щось таке бувало. І взагалі – диму без вогню не буває.
Обласні чиновники порушень не знайшли
Чиновники облдержадміністрації оперативно провели перевірку Дніпропетровського дитячого будинку-інтернату, але порушень не знайшли.
Тетяна Кокшарова, начальник управління інтегрованих соціальних послуг департаменту соцзахисту населення ОВА, заявила, що заклад перевірили фахівці служби у справах дітей та представники департаменту соцзахисту, проте жодних порушень не виявили.
За твердженням чиновниці, їдальня, житлові кімнати, медичний блок, актова зала, ігрові та навчальні кімнати відповідають санітарним нормам. У разі потреби підопічні та персонал користуються правилом двох стін. Вони під час тривоги перебувають у коридорах, на стільцях та у м’яких пуфах.
Поки не підтвердилася інформація про катування і приниження дітей, які нібито мали місце.
– Перевірили й умови проживання дітей, які «не ходять», з дуже тяжкими захворюваннями, – зазначає Тетяна Кокшарова. – І це правда, що вони можуть нашкодити самі собі, тому що мають неконтрольовані рухи руками і ногами. Наші фахівці побачили, що одна дитина була м’яко зафіксована за допомогою футболки. Ми запропонували зняти пов’язку, але побачили, як дитина відразу почала бити себе по обличчю. Тому я вважаю, що висновок про тортури, про які заявили в Офісі омбудсмена, мають робити у прокуратурі. Ми побачили, що ніхто дітей не б’є. І неможливо біля кожної такої дитини, а там їх 22, посадити працівника. Дітей спеціальними сертифікованими ременями не фіксують, цей засіб застосовується лише для дорослих. І у закладі такі є – це підопічні психоневрологічного інтернату, які тимчасово перебувають у вищезазначеному закладі. При нас у них були напади, і керівник закладу викликала поліцію та психіатричну бригаду, щоб відправити їх до обласної психіатричної лікарні.
Чиновниця також додала, що антисанітарії у закладі вона не помітила. Наразі в інтернаті триває ремонт, чим пояснюється той факт, що у деяких кімнатах проживає більше людей, ніж дозволено нормами. До кінця червня ремонтні роботи мають бути завершені.
Такої перевірки ще не було
Журналісти холдингу «Наше місто» побували у будинку-інтернаті, поспілкувалися з керівництвом, педагогами та вихованцями.
Валентина Булгакова, яка виконує обов’язки директора Дніпропетровського дитячого будинку-інтернату, заявила, що такої перевірки за свою багаторічну роботу в будинку-інтернаті вона не пригадає.
– Я 22 роки працюю в інтернаті, перевірки уповноважених проводилися щороку, а іноді й двічі на рік, – розповідає Валентина Булгакова. – Але такого ніколи не було! Прийшов Владислав Онищенко (представник офісу омбудсмена, – ред.) – молодий хлопець, 27 років, поводився негарно. Бігав від одного ліжка до іншого. Від медпункту – до няньок. Перескакував з одного питання на інше. У нашого завідувача відділення від хвилювання тиск піднявся. А 9 червня на сайті омбудсмена я прочитала про те, чого у нашому дитячому будинку нема. На фото дівчинка, якій ми не робили навіть м’якої фіксації. Просто ручки її засунули під футболку, щоб вона у вічко ручкою не потрапила. Ця дитина вимагає постійного супроводу, все, що ми робили, було спрямоване на безпеку життя самої дитини.
Директор каже, що всі необхідні медичні обґрунтування є, але пред’явити їх не вдалося, а спроби зв’язатися по телефону з Офісом омбудсмена виявилися безрезультатними.
Наталія Паламарчук, дитячий невролог будинку-інтернату, розповіла журналістам, що мамі цієї дівчинки теж доводилося іноді фіксувати руки доньки.
– Ми зв’язалися з мамою дівчинки, пояснили ситуацію: або ведіть дитину до психіатра, або забирайте додому, – констатує лікар. – Але мама дуже переживає, каже, що вдома також фіксує ручки дівчинці, але вести дитину до психіатра не хоче, бо вважає, що вона нормальна і здорова. Вона згодна написати заяву, що не заперечує таку фіксацію.
Вихователь Вікторія Лондар вважає, що перевірка могла бути замовною.
– Я не знаю, кому це вигідно? – каже вона. – Спеціально зробили таку перевірку. А в нас своя специфіка. Багато хто її не розуміє. Не розуміють, що деякі заходи, що вживаються, просто необхідні для безпеки самих дітей.
Сміття з хати не виносимо
Вихованці дитбудинку, з якими поспілкувалися журналісти, вважають подію непорозумінням і розповідають, що директор та співробітники інтернату дуже хороші. Втім, насторожила одна фраза, яку сказала на камеру 18-річна Валерія.
Віддаючи належне директору та педагогам, дівчина обмовилася, що в жодному разі не потрібно було оприлюднювати негатив.
– Не можна щось подібне виносити з дому, – вважає Лера. – Щоб усі міркували, говорили всяке. Якщо чесно, то я нікуди не влажу, якщо це мене сильно не стосується. Навіщо це мені – самій собі робити погано?
А справді, чи варто виносити сміття з хати, коли невідомо – це сміття чи просто непорозуміння? Тим більше, коли справа стосується таких специфічних питань, як дитячі будинки? Чи могли допускати правопорушення співробітники «дитбудинку на Чичеріна»?
– Коментувати ситуацію не можу, але припускаю, що порушення могли бути, – відповідає на запитання «НМ» Вікторія Бабанська, колишній директор будинку-інтернату. – Я вірю фактам та бачила фотографії, які зафіксували ці факти. Звісно, з такими дітьми працювати важко. Вони неврівноважені, їхня психіка пригнічена. Існують певні нормативи, яких потрібно дотримуватись. Тому в таких закладах дуже важливо правильно підбирати кадри – і медичні, і педагогічні. Але стверджувати, чи винні співробітники, не можу. Висновки зроблять компетентні органи.
Зауважимо, що зробити висновки буде непросто. Розслідування подібних «дитячих» справ завжди є проблематичним.
– Я педагог, а не слідчий, – зазначає Алла Литовченко, екс-начальниця управління-служби у справах дітей Дніпровської міськради. – Кримінальне провадження відкрито, але провину співробітників треба ще довести. У моїй практиці таких прецедентів не було. У дитячих будинках міського підпорядкування нічого не фіксувалося. Але чутки про такі порушення ходили постійно. Про той же дитбудинок-інтернат неодноразово говорили, що і годують там погано, і у дітей крадуть. Але офіційно нічого не підтвердилось.
За словами авторитетного освітянина, дуже непросто збирати докази. На жаль, істина далеко не завжди каже вустами дітей.
– Діти завжди щось розкажуть, але запросто можуть обговорити навіть своїх батьків та близьких, – пояснює Алла Литовченко. – Пам’ятаю, як у нашому місті дівчинка звинуватила вітчима у сексуальних домаганнях, а потім зізналася, що нічого цього не було. Просто у такий спосіб вона хотіла привернути увагу мами. І аналогічних ситуацій було чимало.
Помилки у таких справах коштують дорого
Нічого не трапляється вперше. Щось подібне колись, із кимось відбувалося. Звісно, випадки порушення прав дітей фіксувалися і раніше.
Приміром, у 2019 році порушення були виявлені у Верхньодніпровському дитячому будинку-інтернаті, але реального покарання ніхто не поніс. Кілька років тому справа про колишнього директора криворізького дитбудинку №4 прогриміла на всю країну. Тоді педагога запідозрили у симпатіях до хлопчиків, а дніпровські громадські діячі запросили його на побачення нібито з 15-річним підлітком. Педагог прийшов та «ловці педофілів» зняли його на відео. Згодом скандальна ситуація стала темою обговорення в ток-шоу Савіка Шустера «Адреналін». Тоді педагог вищої категорії на прямі, конкретні питання не зміг відповісти, а від перевірки на детекторі брехні відмовився. Але юридичної провини його не довели.
Доводиться констатувати, що оцінка правоохоронців у подібних справах, на жаль, відбувається після трагічної розв’язки. Так було 2013-го у Цибульківці Царичанського району, де голова сімейного дитячого будинку кухонним ножем зарізав свою дружину та її 14-річну доньку, після чого сам повісився.
Згадаймо також недавню «справу Аміни Менго». Згідно з вироком суду прийомні батьки з Кривого Рогу спалили та втопили тіло 6-річної малечі та були засуджені до дев’яти років позбавлення волі.
Не хотілося би, щоб подібні трагічні ситуації повторилися. Помилки в таких справах дуже дорого обходяться.
Офіційно!
Як повідомили у прес-службі Дніпропетровської обласної прокуратури, ювенальні прокурори вже розпочали кримінальне провадження за фактом неналежного виконання обов’язків з охорони життя та здоров’я дітей (ч. 1 ст. 137 КК України). Наразі проводиться досудове розслідування.
Перевірку у комунальній установі «Дніпропетровський дитячий будинок-інтернат» Дніпропетровської обласної ради проводили: Михайло Карпенко, представник Уповноваженого ВР з прав людини у Дніпропетровській області, Владислав Онищенко, працівник Офісу Омбудсмена та Оксана Купрій, координатор із взаємодії з громадськістю Уповноваженого.
Рекламні блоки дають нам змогу залишатися незалежними ЗМІ, а вам - отримувати найсвіжіші новини під ними. Scroll down!
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: