Нинішня зима буде найважчою за часи незалежності. І, цілком імовірно, найхолоднішою. Адже обстріли критичної інфраструктури мають на меті залишити українців в темноті і холоді. Проте замість того, щоб панікувати, дніпряни намагаються утеплити помешкання та зробити будинки енергоефективними. Дієвими порадами зі збереження тепла в квартирах поділилися фахівці порталу “Послуги ЮА”.
5 способів зменшити тепловтрати будинку
Сучасні новобудови зводять з урахуванням норм енергоефективності. Утеплені фасади, якісні склопакети, тепла підлога – коли зводиш будинок з нуля, немає нічого складного у використанні цих технологій. Проте мешканцям вторинного житла щастить менше. Енергоефективність будівлі стає їх власним клопотом, і для гарного результату доводиться чимало витрачати на ремонт. Проте якщо глобальні витрати зараз не на часі – є альтернативні варіанти.
1. Утеплення стін
Найкращий варіант: утеплити фасад та внутрішню поверхню стін.
Зовнішнє утеплення – популярна практика, адже ці роботи не вимагають капітального ремонту всередині помешкання. До того ж, метод дійсно ефективний та цілком здатний підвищити температуру в квартирі на 3-5 градусів. Ідеально, якщо під час ремонту квартири в Дніпрі ви потурбуєтеся і про внутрішнє утеплення стін за допомогою пінополіуретану, мінеральної вати чи інших утеплювачів.
Альтернатива: декоративні панелі.
Декоративні панелі – простий у монтажі спосіб утеплення фасадів та внутрішніх стін. Їх завдання – потовщити стіну та додатково ізолювати помешкання від холодної вулиці.
2. Ущільнення дверей та вікон
Найкращий варіант: левова доля тепла втрачається саме через вікна. Якщо у вашому будинку встановлені старі дерев’яні рами, бажано замінити їх на сучасні багатокамерні склопакети. Щодо дверей, то спеціалісти радять встановлювати подвійні конструкції. Зовнішня – металева – захищатиме від небажаних гостей, а внутрішня служитиме для теплоізоляції.
Альтернатива: заміна вікон та дверей – не завжди необхідне рішення. Якщо у вас встановлені хороші склопакети, але від них віє холодом – запросіть майстра з ремонту квартир, який допоможе відрегулювати вікна. Додатково замастіть щілини герметиком, встановіть спеціальний ущільнювач на раму, наклейте на вікна термозахисну плівку. Все це має зменшити загальні тепловтрати на 25%.
Попросіть майстра також відрегулювати двері, щоб вони щільно прилягали до коробки. Якщо між дверима та підлогою є велика щілина, у квартирі можуть бути протяги. Від них захистить спеціальна подушка-валик або щітка, яка легко прикріплюється до нижньої частини двері.
3. Тепла підлога
Найкращий варіант: встановити в квартирі електричну теплу підлогу. Науково доведено, що температура в приміщенні відчувається вищою, якщо ноги знаходяться в теплі. Тож тепла підлога – максимально раціональний та комфортний спосіб обігріву. Єдиний мінус – система монтується під стяжку, а значить – лише під час капітального ремонту.
Альтернатива: якщо капітального ремонту у планах немає, врятує звичайний килим. Він особливо стане в пригоді мешканцям першого поверху, які живуть по сусідству з холодним і сирим підвалом.
4. Модернізація радіаторів
Найкращий варіант: замінити старі чавунні батареї на сучасні радіатори зі сплаву сталі та алюмінію. Є міф, що старі чавунні батареї гріють найкраще, проте насправді вони поступаються у тепловіддачі сучасним аналогам.
Альтернатива: міняти радіатори краще в період між опалювальними сезонами. Та зараз ви можете хоча б очистити їх від пилу та забруднень – вони також з’їдають частку тепла.
Наступний крок – встановити між стіною та батареєю тепловідбивний екран. Його можна придбати в будівельному магазині або виготовити власноруч з цупкого картону та фольги.
Ще одна банальна річ, яка робить квартиру холоднішою: батареї закриті меблями чи щільними шторами. Через порушення циркуляції повітря навколо радіаторів ви також втрачаєте тепло.
5. Ревізія під’їзду
Найкращий варіант: разом з сусідами перевірити енергоефективність під’їзду в цілому та зайнятися його модернізацією. Ви можете долучитися до всеукраїнських чи муніципальних програм енергоефективності. Вони передбачають компенсацію за утеплення фасадів, заміну труб, ремонт покрівлі, купівлю генераторів тощо.
Альтернатива: об’єднайтеся з сусідами та зробіть мінімальний чек-ап будівлі за попередніми пунктами статті. Зокрема, обробіть вікна герметиком, утепліть труби у підвалах і на даху, відремонтуйте дах.
Так, ця зима обіцяє бути важкою. Але об’єднавшись, ми зможемо пройти її гідно.