У разі ймовірного підриву російськими терористичними військами Запорізької атомної електростанції під загрозою радіаційного зараження можуть опинитися населені пункти у радіусі 30 км, зокрема, у Запорізькій та Дніпропетровській областях. Населення дізнається про катастрофу через спеціальні системи оповіщення, які спрацюють навіть за відсутності інтернету.
На тлі тривожних повідомлень про плани російських загарбників на ЗАЕС, які офіційно підтверджують українська влада та розвідка, OBOZREVATEL вирішив уточнити, які населені пункти України перебувають у найбільшій небезпеці та що робити, якщо кремлівські терористи дійсно зважаться вчинити катастрофу, без перебільшення, світового масштабу.
Як повідомив професор Інституту радіоактивності довкілля Фукусімського університету Марк Железняк у програмі “Орестократія”, зона зараження становитиме приблизно 30 км. Насамперед і найбільше постраждають міста Енергодар та Нікополь, який розташований у 10-кілометровій зоні. Зараження інших територій і формування поля забруднення залежатиме від природних умов – напрямку вітру, наявності чи відсутності опадів.
Також під загрозою опиняться у Запорізькій області:
– Кам’янка-Дніпровська,
– Кушугум,
– Малокатеринівка,
– Балабине,
– Балки,
– Василівка,
– Велика та Мала Білозерки,
– Дніпрорудне,
– Михайлівка.
А також населені пункти Дніпропетровської області:
– Нікополь,
– Марганець,
– Покровське,
– Червоногригорівка,
– Грушівка,
– Томаківка,
– Покров.
Що робити у разі катастрофи на ЗАЕС
Голова Запорізької ОВА Юрій Малашко наголосив, що найголовніше – витримати перші дві години у повністю замкненому приміщенні. Також необхідно зробити запаси їжі та води.
Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко зі свого боку пояснив, що на випадок аварії на атомній станції існують відповідні системи оповіщення, які “працювали, працюють і спрацюють у разі, не дай Боже, теракту на ЗАЕС”.
“Питання про те, як відбуватиметься комунікація влади з населенням, уже чітко відпрацьоване, і системи оповіщення будуть ще вкотре перевірено додатково”, – наголосив міністр.
За його словами, насамперед дуже важливо не здіймати паніку і слухати рекомендації від органів влади, які буде надано саме в той період часу, який прив’язаний до конкретної ситуації і радіаційного моніторингу.
“Чітке дотримання таких рекомендацій власне і рятує життя”, – сказав Ляшко.
Нагадаємо: експерти переконані, що можливий теракт на ЗАЕС не може стати повторенням Чорнобиля. Головна причина полягає в тому, що на Запорізькій та Чорнобильській АЕС встановлено реактори, конструкція яких принципово відрізняється.
Недоліки, що призвели до трагедії у Чорнобилі, врахували на ЗАЕС. На цій станції, зокрема, за словами експертки з ядерної енергетики Ольги Кошарної, зміцнили гермооболонку – систему енергетичних ядерних реакторів, головною функцією якої є запобігання виходу радіоактивних речовин. Там встановлені спеціальні прилади для фільтрації радіонуклідів, якщо трапиться аварія з розплавленням активної зони.
За матеріалами OBOZREVATEL.