Після звільнення з військової служби колишньому бійцю потрібно отримати статус учасника бойових. Які документи потрібні та куди звертатися, щоб отримати цей статус.
Що таке статус учасника бойових дій?
Статус учасника бойових дій означає, що людина безпосередньо брала участь у воєнних діях та захищала територію України. Отримати цей статус мають право військовослужбовці усіх збройних формувань України, включно з добровольцями.
Нормативні акти, що регулюють порядок отримання статусу УБД
Основним актом, який регулює порядок отримання статусу УБД складаються з Закона України № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413» та «Порядку надання статусу учасника бойових дій залученим до конфіденційного співробітництва особам, які брали участь у виконанні завдань руху опору на тимчасово окупованій території України, у районі проведення антитерористичної операції, районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії або на інших територіях, де в період виконання зазначених завдань велися воєнні (бойові) дії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 р. № 1452».
Але у цих документах є чіткий перелік осіб, хто міг отримати статус учасника бойових дій, що не підходить до сьогоднішніх реалій, і тому Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2022 р. №1193 було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413.
Які документи потрібні для отримання УБД після звільнення та куди звертатися?
Щоб отримати статус учасника бойових дій треба звернутися до ТЦК та СП за місцем перебування на обліку з такими документами:
- заява щодо розгляду питання отримання УБД;
- згода на збір та обробку персональних даних;
- засвідчені копії сторінок паспорта громадянина України;
- документ про присвоєння ідентифікаційного номера;
- два кольорових матових фото 3х4.
Потім ТЦК звернеться до військової частини, де проходила служба, щоб отримати інші потрібні документи, які підтверджують участь боях проти збройної агресії росії. Це: витяг (копія) бойових донесень, витяг (копія) журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), витяг (копія) вахтових журналів, польотних листів, витяг (копія) матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв, полону.
Після отримання документів військкомат направляє їх Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій. Вона опрацює їх протягом 30 днів та ухвалить рішення.
Які документи для отримання УБД потрібні добровольцю?
Треба подати до міжвідомчої комісії довідку, видану командиром військової частини, з якою він брав участь у боях або у складі якого добровольчого батальйону він був. Якщо немає довідки, доведеться звернутися до нотаріуса, який завірить свідчення трьох або більше свідків серед військовослужбовців (які вже отримали УБД), що людина воювала. Варто знати, що дним із свідків повинен бути командир підрозділу добровольця.
Ті, хто не має довідки, а ще й отримав каліцтво, контузію або поранення та не можуть через це далі служити мають подати:
- свідчення про період його участі у війні, які підтверджені двома свідками серед військовослужбовців (які вже отримали УБД) та завірені нотаріально;
- документи, які підтвердять, що поранення, каліцтво або контузія отримані у результаті участі у бойових діях.
Ухвалити рішення про надання статусу або відмову комісія повинна протягом місяця.
Що робити, якщо відмовлять у наданні УБД?
У разі, відмови від комісії, якій може не вистачити документів, що підтверджують участь у війні, її рішення може бути оскаржене у судовому порядку. Якщо суд визнає людину учасником бойових дій, то комісія після отримання рішення суду та додаткових документів знову розглядає заявку протягом 30 днів.
Або без суду можна повторно звернутися до комісії, оскільки іноді просто не вистачає документів, які треба попросити у командира.
За матеріалами Дніпро Оперативний.