Як безпечно орендувати квартиру в Україні та не потрапити на гачок шахраїв

Оренда квартир часто може обернутися ситуацією, де людину ошукали на гроші. Шахраї мають багато схем, які можна розпізнати, якщо знати принцип їх дії. Як не натрапити на шахраїв при оренді житла.

Які існують схеми шахрайства при оренді квартир?

Після початку повномасштабної війни багато громадян України різного віку та соціального статусу стали бездомними, і оренда житла стала для них єдиною можливістю забезпечити собі дах над головою. Деякі щасливчики змогли швидко і без проблем зняти квартиру у приватного власника, але існують і ті, хто натрапив на схеми шахрайства під час оренди житла. Зокрема, це стосується вимагання платежів за квартиру, яку орендар ще не мав змоги оглянути.

Існує кілька шахрайських схем, які часто використовують зловмисники, наприклад:

Передоплата на рахунок закордонного банку

По мірі листування з’ясується, що для показу об’єкта «власнику» потрібно вилетіти з країни, де він знаходиться. Зловмисник зауважить, що зробить це лише за умови, якщо особа, зацікавлена у купівлі, підтвердить свій намір переказом заставної суми на рахунок у закордонному банку. Також він скаже, що переказ можна зробити на ім’я члена сім’ї покупця. Щоб повернути гроші, покупцеві знадобиться переліт, проте шахрай запропонує компенсацію за квиток, яку нібито виплатить самостійно. Також він може запропонувати відняти вартість квитків туди-назад із вартості квартири.

Прискорене оформлення задатку

Механізм шахрайства передбачає розміщення привабливого оголошення про продаж квартири, в якому шахрай пропонує значний знижений прайс, пояснюючи це терміновою потребою в грошах. Під час огляду об’єкта він натякає на наявність черги зацікавлених покупців, але вказує, що готовий зробити виняток за умови внесення завдатку. Навіть при укладенні договору немає ніяких гарантій. З часом стає відомо, що об’єкт має проблеми (обтяження, поганий стан комунікацій і т.д.). Законодавство передбачає, що в разі відмови покупця від угоди, сума завдатку не повертається. Загалом, це призводить до того, що гроші та квартира залишаються у шахрая.

Передоплата за показ

Злочинець зазначить, що огляди квартири заплановані на конкретну дату та їх буде багато, але водночас вказує, що він готовий показати житло поза чергою за умови передоплати. Він пояснює це тим, що, за його словами, він проживає в іншому місті і подорожувати для огляду квартир для кожного орендаря не є його вигідною опцією. Але, згідно з його логікою, передоплата вигідна і буде хорошою мотивацією для нього. Зловмисники часто вимагають суми від 0,5 до 1 тис. гривень або навіть більше, залежно від вартості оренди. Очевидно, що у разі переказу коштів на рахунок шахрая зв’язатися з ним буде неможливо.

Відстрочена здача

Схема дії полягає в тому, що шахрай резервує подобове житло на потрібний час для втілення свого плану. Після цього він публікує оголошення на різних платформах та активно шукає потенційних жертв. Зловмисник спеціально знижує вартість квартири, щоб привернути увагу і привабити інтерес орендарів. Перегляди призначаються на той час, коли житло буде повністю в його розпорядженні. Орендодавці приходять, оглядають квартиру, і якщо все влаштовує, “власник” повідомляє, що квартира стане вільною через кілька днів, навідуючи це приводом для звільнення, такий як “установка меблів”, “перевезення речей” і т. д.

Як перевірити орендодавця та квартиру перед укладанням угоди?

Щоб уникнути квартирних шахраїв, слід дотримуватися наступної стратегії при пошуку житла:

 • Обирайте оголошення на сайті від перевірених авторів та ретельно вивчіть відгуки про них.
 • Завжди зв’язуйтеся з власником чи ріелтором за допомогою телефонного зв’язку, переконайтеся, що ви маєте справу з реальною особою.
 • Узгодьте дату та час огляду квартири, і краще візьміть з собою друга, родича або іншу довірену особу.
 • Задавайте детальні питання про стан квартири та її попередніх мешканців.
 • Не робіть передоплату за оренду житла перед власним оглядом.
 • Будьте відверті у питаннях щодо наявності та легітимності документів на квартиру.
 • Укладайте договір про оренду, в якому чітко визначені всі важливі умови для вас, включаючи фіксацію ціни оренди на визначений період, наприклад, на кілька місяців чи рік.

Як правильно оформити договір оренди та що він повинен містити?

Оформлення правильного договору оренди є важливою складовою процесу здійснення оренди житла і може допомогти уникнути можливих шахрайських схем. В Україні, при укладанні договору оренди, важливо враховувати наступні аспекти:

 • Вказати повні та правильні дані орендодавця (власника) і орендаря.
 • Детально описати об’єкт оренди (квартиру, будинок) з усіма особливостями та умовами.
 • Визначити точний період оренди (дати початку та завершення).
 • Установити суму орендної плати та умови її сплати (частота, спосіб оплати).
 • Вказати, які додаткові витрати (комунальні послуги, інші) несе орендар, а які – орендодавець.
 • Узгодити суму завдатку і умови повернення (при наявності).
 • Вказати гарантійні вимоги та умови повернення застави.
 • Зробити детальний перелік майна та вказати його стан на момент укладення договору.
 • Визначити умови розірвання договору та відшкодування збитків у разі порушення умов.

Як поводитися, якщо ви стали жертвою шахраїв та куди звертатися за допомогою?

Будь-яка афера з орендою квартири є кримінальним діянням, тому потрібно негайно звертатися у поліцію. Зберіть інформацію, що підтверджує факти вчинення щодо вас шахрайських дій: чеки про оплату, квитанції з банку про проведення грошових операцій, роздруківки оголошень, посилання на сайт тощо.

 

За матеріалами Дніпро Оперативний.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Рекламні блоки дають нам змогу залишатися незалежними ЗМІ, а вам - отримувати найсвіжіші новини під ними. Scroll down!

Приєднуйтесь також до 49000 в Google News. Слідкуйте за останніми новинами! Приєднатися
Популярні новини
logo-bottom
© 2024, всі права захищені 49000.com.ua
Вгору

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: