Відпочинок закордоном під час війни став для більшості українців предметом розкоші. Відіграло свою роль і зниження доходів. Але головна причина – труднощі, з якими доводиться стикатися на шляху до літака. Це і довга небезпечна дорога, і форс-мажори з нею пов’язані, такі як, наприклад, запізнення на виліт, і, звичайно ж, сама ціна проїзду. Проте пропозиція на ринку туристичних послуг є, зазначають експерти, і попит суттєво зріс у порівнянні з початком повномасштабної війни, коли слова «відпочинок» і «відпустка» для більшості були крамольними. Де й за скільки українці відпочивали закордоном влітку і куди вирушають в не сезон, повідомляє видання 49000.com.ua з посиланням на namore.ua.
Перешкоди та їх подолання
Літаки з України перестали літати в останні дня перед повномасштабним вторгненням, а багато перевізників оголосили про відміну чартерів ще за тиждень, що прозвучало, як тривожний дзвіночок, в який тоді багато хто не хотів вірити. Згодом з’ясувалося, що, виявляється, ми літали на море до Туреччини чи Єгипту значно дешевше, ніж жителі Євросоюзу.
Щодо куплених заздалегідь путівок, то гроші за тури, які мали відбутися, були заморожені у туроператорів на рахунках. Є такі туроператори, які на час воєнного стану припинили операційну діяльність в Україні. В інших з’явилася можливість користуватися замороженими сумами, бронюючи готелі або пакетний тур з вильотом з країн Європи. І коли стало остаточно зрозуміло, що «Київ за три дні» залишився недосяжною мрією путіна, а війна, хоч як би це сумно звучало, надовго, українці почали цікавитися, як скористатися заздалегідь купленими путівками. З’явився попит на відпочинок і серед тих, хто міг собі це дозволити та порадувати дітей відпусткою у теплих краях.
Тут і постало питання дороги до аеропортів та його вартості. Українці – народ винахідливий, відповідно, евакуаційні перевезення до Болгарії, Молдови, Румунії, Польщі тощо заповзятливі бізнесмени організували з перших днів вторгнення. А згодом почали возити цілеспрямовано до аеропортів Кишинева (Молдавія) та Жешуа, Варшави (Польща). Такі поїздки комфортабельними автобусами зараз є практично з усіх обласних центрів України. Відрізняються вони лише за вартістю. Наприклад, із Дніпра до Варшави квиток коштує близько 2 350 грн, до Кишинева – 2,5 тис. грн. З Києва буде як мінімум на 500 грн дешевше. Час у дорозі – від 12 до 20 години. Тобто якщо, наприклад, їдуть мама з двома дорослими дітками, то до вартості туру потрібно ще додати від 12-16 тис. грн на дорогу.
Літні напрямки
Цього літа серед наших співвітчизників популярністю користувалися традиційні напрямки: Туреччина, Болгарія, Албанія, Чорногорія, Хорватія, Іспанія, Греція, Португалія.
Вартість відпочинку «все включено» на двох на 7 днів:
- Болгарія – від 35–38 тис. грн.
- Туреччина – від 35 тисяч гривень.
- Чорногорія – від 40 тис. грн.
- Італія, Іспанія – 50–55 тис. грн.
- Португалія – від 60 тисяч гривень.
Окремо у цьому списку стоїть Албанія. В останні роки багато українців облюбували цю гарну та цікаву в туристичному плані країну на берегах двох морів – Адріатичного та Іонічного. Незважаючи на крихітну площу, яку займає Албанія, тут є все для комфортного та плідного відпочинку, – шикарні пісочні пляжі, кришталево чисте море, смачна недорога їжа, цікаві екскурсії по історичним пам’яткам та природним красотам. Причому вартість відпочинку значно дешевша, ніж на інших морських європейських курортах. З комфортом відпочити в Албанії можна від 25 тисяч гривень. А якщо зупинятися у хостелах та кемпінгах та харчуватися самостійно, то ще дешевше. Крім того, цього літа до Албанії можна було дістатися прямим автобусом зі Львова.
Прийшов час Єгипту
Листопад-квітень – це час відпочинку у теплих краях, в першу чергу, в Єгипті. Найпопулярніші серед українців курорти – Шарм-Ель-Шейх, Хургада, Марса-Алам, які не потребують окремої реклами. Тепер про вартість відпочинку. Експерти зазначають, що в Єгипті готелі удосконалюються від року в рік, вкладаючи кошти в модернізацію мереж, благоустрій території, ремонт номерів, різні розважальні фішки для дітей та дорослих. Відповідно і ціну підвищують на 3-10% залежно від того, наскільки вклалися самі. Отже, путівки 2022-2023 стали дорожчими, але не сильно.
По кишені українців, знову ж таки, боляче б’є проїзд до аеропорту та курс долара. Якщо рік тому 1-1,2 тис. доларів у переводі на гривню було 28-30 тис. грн., то зараз 40-45 тис. грн. Плюс вартість дороги та візи (25 дол. з особи) після прибуття в будь-який аеропорт Єгипту. Отже, за відпочинок на двох потрібно буде віддати від 55 тис. грн.
Цікавляться українці й турами на острови Індійського океану – Занзібар та Шрі-Ланку, також ОАЕ, Тенеріфе, Мальдівами. Але таких клієнтів дуже мало. Відпочинок на екзотичних островах завжди коштував значно дорожче, а зараз тим паче.