Ще рік тому дивитися прямі трансляції з веб-камер України можна було в будь-якому куточку світу. І цей запит був одним із найбільш запитуваних у GoogleTrends. Переважною більшістю глядачів, звісно, були самі українці. Але чимало серед глядачів і іноземців, які збиралися до нас у бізнес-відрядження, до родичів чи на відпочинок, цікавилися місцями, які мали намір відвідати. 24 лютого 2022 року, коли росія вдерлася на територію України, перетворивши наше життя на пекло на землі, ситуація з веб-камерами кардинально змінилася. З джерел інформації про туристичні пам’ятки, пробки на дорогах і просто красивих відеороликів про міста та села України, вебки перетворилися на потенційну зброю в руках кривавих терористів, якими, без сумніву, є росіяни. Тому повсюдно булі відключені. А на тимчасово окупованих територіях веб-камери стали або наживою росіян, або жертвами вандалізму. Які перспективи відновлення прямих трансляцій з веб-камер України після нашої перемоги, розповість сайт 49000.com.ua, з посиланням на експертів Webcam.UA та Kubik.services.
Міські та туристичні
Умовно публічні веб-камери України онлайн можна поділити на дві групи: міські та туристичні. Перші переважно були встановлені на площах, біля популярних торгово-розважальних центрів, мостів, на головних дорогах великих мегаполісів. Для спостереження за щільністю дорожнього трафіку, пробками, ДТП тощо. Крім того, в останні роки стало модним встановлювати вебки на об’єктах, що будуються – житлових висотках, бізнес-центрах чи ТРЦ. Щоб інвестори могли у прямому ефірі спостерігати, як триває процес будівництва.
Туристичні в основному були зосереджені у населених пунктах на Азовському та Чорноморському узбережжях, а також у Карпатах. Кожен готель, що поважає себе, або база відпочинку до 2022 року вели онлайн трансляції, у тому числі і панорамними камерами з кутом огляду 360 градусів, з видом на море, басейн, гори і т.д. Це добре працювало в рекламних цілях для залучення клієнтів. У той же час, чимало веб-камер було і в містах, які активно відвідували туристи. Таких, наприклад, як Київ, Львів, Одеса, Івано-Франківськ, Харків, Чернівці, Трускавець, Моршин та ін.
Дозволити не можна, заборонити
Стрімкий розвиток мережі онлайн трансляцій з українських міст та селищ став можливим, у тому числі й тому, що законом їхню діяльність майже не врегульовано. Щоб вести зйомку на приватній території, не потрібні погодження та дозволи держорганів. Власники можуть самостійно вибрати, встановити та налаштувати камери. Єдине, що монтувати їх потрібно на видному місці та попереджати табличкою, що ведеться відеоспостереження.
Тому, коли почалося повномасштабне вторгнення, місцева влада не забороняла, а наполегливо попросила власників веб-камер та відеореєстраторів припинити трансляції. Бо заборонити за законом не можуть. Чому це було необхідно, розповів засновник компанії «Кубік» – одного із сервіс-провайдерів веб-камер у низці регіонів України, а зараз боєць Бориспільського ТРО Антон Кубій.
«Те, що росія – країна-терорист, а її військовослужбовці – вбивці та злодії, які підуть на все заради своїх цілей та наживи, стало зрозуміло з перших хвилин повномасштабного вторгнення. Коли до них дійшло, що «Київ за три дні» та «хліб із сіллю» їм не світять, вони почали використовувати тактику залякування мирного населення, підриваючи житлові будинки та ТЦ. Згадайте торгово-розважальні центри в Одесі, Києві, Кременчуці, Запоріжжі, Будинку побуту у Вінниці. І веб-камери, якби їх не було відключено, могли б стати для ворога засобом коригування вогню», – розповів він.
Антон Кубій вважає, що доки не закінчиться повномасштабна війна, онлайн-камери повинні мовчати скрізь, без винятку.
«Є поодинокі випадки, коли надто самовпевнені бізнесмени не вимкнули свої веб-камери, які транслюють, наприклад, гірськолижні траси у Буковелі, або новобудови у Києві. З ними потрібно проводити виховні бесіди, оскільки вони ставлять під загрозу не лише свої життя, а й життя тих людей, які у них відпочивають або просто проходять повз нас», – упевнений Антон Кубій.
Окуповані, вкрадені та підірвані
Якщо добровільно відключені, але технічно не постраждалі веб-камери на вільній від рашистів території України можна буде повернути до життя протягом кількох днів-тижнів після перемоги, то з тими, що залишилися у захоплених містах та селах, справи значно гірші. Можна сказати, що мережі веб-камер там більше немає, її потрібно буде заново будувати.
«Основна причина відключення камер в окупації – це зміна IP-адрес у мережах та відключення маршрутизації більшості автономних систем через дії рашистів, внаслідок чого відновити зв’язність дуже складно. Крім того, є блокування зв’язків із серверами, розташованими в Україні, на рівні маршрутизації, а також блокування тунелів на рівні DPI», – пояснив ситуацію головний редактор Кирилівка.Укр та засновник проекту Webcam.UA Євген Смельчаков.
Він вважає, що після перемоги України системне поновлення веб-камер розпочнеться негайно, оскільки на онлайн трансляції буде величезний попит як з боку самих українців, так і іноземців, зацікавлених у відновленні нашої країни. Але зараз складно сказати, скільки місяців та мільйонів гривень піде на те, щоб збудувати мережу хоча б на довоєнному рівні.