В Україні впроваджують зміни в роботі військово-лікарських комісій

Зміни в законодавстві. Верховна Рада схвалила два закони, в яких поклали початок реформуванню військово-лікарських комісій. Завдяки розголосу, чиновники звернули увагу на ймовірне порушення прав військовослужбовців. Захисники були вимушені годинами стояти в чергах, аби отримати довідку. Умови, в яких чекали, були неналежними. Що зміниться? 

Кадри, які можна побачити у соціальних мережах. Військовослужбовці стоять у черзі до медичних закладів. З різними травмами захисники простоюють по кілька днів, аби потрапити на прийом до лікаря й пройти ВЛК. Один з військових на своїй сторінці у фейсбук виклав допис, в якому каже, що до одного з лікарів у черзі опинився під номером 502.

«Поліклініка відчиняється о дев’ятій ранку, о сьомій тридцять тут вже людно. Пів на дев’яту в списках в реєстратуру вже був шістдесятим, в черзі до хірурга  — тринадцятим. Електронної черги не існує. Все на листочку в клітинку. А для того, щоб потрапити в останній кабінет — там, де виписують документи ВЛК — моє прізвище опинилось під номером 502!!!»

«Ви перший день? — не без іронії запитує молодий хлопець в добре пошитому тактичному костюмі болотяного кольору. «Так», — «А я вже 21 день в черзі стою, у мене 8 лікарів!»

Військовий зауважує, що в закладі відсутні комфортні умови.

«Для важких поранених потрібно більше поваги і елементарного комфорту. Тут навіть ліфт не працює, тому сходи з першого і на верхні поверхи нагадують спортивні змагання паралімпійців».

На жаль, це не єдиний випадок в медичному закладі з військово-лікарською комісією. Із соцмереж Офісу Омбудсмана стало відомо про ймовірне порушення прав військовослужбовців на належне медичне обслуговування.

«З метою перевірки даної інформації здійснено виїзд до клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги Медичних сил ЗСУ. У ході відвідування закладу знайшли своє підтвердження обставини, які викладені в дописі військовослужбовця».

Відсутність електронного документообігу та доступу до питної води, а ще — годинами очікувати в черзі. А ще військові мають приїжджати на ВЛК в обласний центр з різних населених пунктів.
Антон отримав контузію в боях. Лікуватися його відправили на Вінниччину. Там чоловік стикнувся з геть іншою реальністю.

Антон, військовослужбовець: «Я пролежав там 11 днів, проходив повністю всю комісію, всіх лікарів, усі аналізи повністю. У цьому плані нічого не можу сказати, все було надано для цього. Більшу частину за мене лікарі все це робили».

Антон ділиться: модель, коли на етапі лікування вже збираються документи медичним персоналом, має бути всюди.

Антон, військовослужбовець: «Це має бути в кожній поліклініці, у кожному місті. І щоб людина просто могла спокійно собі отримати всі документи і зі спокійною душею приїхати в частину. А не потім приїхати в частину, з частини назад кудись летіти, знову якісь документи, знову щось не вистачає. То не так і пішло-поїхало. Тобто в цьому плані в нас це все дуже запущене».

Експерти кажуть, такі проблеми можуть бути через збільшення кількості звернень до ВЛК.

Ігор Рейтерович, політолог: «Після 24 лютого 2022 року дуже змінився масштаб діяльності цих ВЛК. І зрозуміло, що набагато більше стало хлопців та дівчат, які отримували різні довідки про травми, і треба було всі ці комісії проходити для того, щоб задокументувати своє поранення, отримати або відпустки на лікування, або якісь інші документи. І створені до сьогоднішнього дня комісії, вони почали просто не справлятися з напливом такої великої кількості людей».

Верховна Рада України 2 травня схвалила два закони, які спрощують обіг документів і лікування для військових. Також збільшують кількість місць для роботи військово-лікарських комісій.

Ігор Рейтерович, політолог: «Ця тема виявилася справді дуже важливою не лише з військовою точки зору, але й з точки зору соціальної, з точки зору взагалі загального реформування системи охорони здоров’я. Добре, що на сьогоднішній день якісь ключові рішення вже прийняті. Тепер подивимося, як вони безпосередньо впроваджуються на практиці. Але зрозуміло, що і наділі без громадського контролю або контролю зі сторони ЗМІ не обійдеться».

Першим законом передбачено спрощення для отримання певних документів, які до цього були обов’язкові.

«Довідка про травму (поранення, контузії, каліцтва) складається протягом 5 днів на підставі рапорту безпосереднього командира та наказу командира військової частини про отримання військовослужбовцем поранення (поранення, контузії, каліцтва)».

Також запроваджується механізм обміну документів між профільними установами в зазначені терміни.

«Таким чином документи «ходитимуть» за військовим, а не військовий «ходитиме» за документами. Це сприятиме розв’язанню проблем черг і зайвої бюрократії, щоб військовослужбовці, які поранені та перебувають на лікуванні, не вистоювали в чергах для отримання тієї чи іншої довідки від військово-медичної комісії».

Іншим законом передбачено створення військово-лікарських комісій при державних та комунальних закладах охорони здоров’я.

За матеріалами “ДніпроTV“.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Рекламні блоки дають нам змогу залишатися незалежними ЗМІ, а вам - отримувати найсвіжіші новини під ними. Scroll down!

Приєднуйтесь також до 49000 в Google News. Слідкуйте за останніми новинами! Приєднатися
Популярні новини
logo-bottom
© 2024, всі права захищені 49000.com.ua
Вгору

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: