В Україні помітно збільшують ставку податку на доходи банків – з 18 до 25-50% (у різні роки по-різному). Передбачається, що це приноситиме бюджету країни додатково 24-25 млрд грн за 2023 рік, а в майбутньому по 6-7 млрд грн на рік. Зростання податкової ставки буде тимчасовим.
Відповідний законопроєкт №9656-д 21 листопада ухвалили у другому читанні депутати Верховної Ради. За проголосували 229 нардепів, повідомив представник “Голосу” Ярослав Железняк. Як пояснив глава податкового комітету Данило Гетманцев (“Слуга народу”), законопроєкт дозволить забезпечити додаткові надходження до бюджету для фінансування військових видатків.
До другого читання текст законопроекту було змінено. За словами Железняка, на цьому наполягали МВФ, Мінфін та НБУ. “Ця норма буде в оновленому меморандумі (очікуваному в середині грудня)”, – зазначив нардеп.
Раніше ставку податку пропонувалося підвищити вдвічі до 36%. У новій редакції встановлено такі ставки:
- податок на прибуток за 2023 рік – 50%;
- у наступні роки (починаючи з 2024 року) буде ставка 25%.
Нагадаємо, 19 жовтня підвищення податку на прибуток для банків уже схвалили депутати Верховної Ради у першому читанні. Тоді за проголосували 247 нардепів. Перед цим голосуванням проект закону також було доопрацьовано.
Спочатку планувалося запровадити окремий податок на надприбутки банків. Однак це створювало правову колізію, тому що призводило до подвійного оподаткування доходів. Тому було ухвалено рішення не вводити окремий податок, а точково підвищити ставку вже існуючого.
Скільки заробляють банки в Україні
Як свідчать дані Національного банку (НБУ), загалом платоспроможні банки України за січень-вересень 2023 року отримали 109,855 млрд грн прибутку. У цій сумі враховано оподаткування – тобто стільки вже отримали самі фінустанови.
58 із 64 банків отримали прибуток на суму 110 млрд грн, а шість банків показали збитки на “мінус” 155 млн грн. Найбільші збитки показали Правекс-Банк – 56 млн грн.
Перше місце за прибутковістю традиційно зайняв державний ПриватБанк, який за 9 місяців заробив 43,373 млрд грн. На другому місці – державний Ощадбанк, який заробив 14,176 млрд грн. Далі йдуть банки іноземних банківських груп: Райффайзен Банк – 6,136 млрд грн, Укрсиббанк – 5,681 млрд грн.