Верховна Рада України у вівторок, 16 січня 2024 року, ухвалила закон, що має впровадити в Україні повноцінний електронний облік військовозобов’язаних. Законопроєкт №10062 підтримали 249 депутатів. Яке значення має прийняття такого закону, повідомляє 49000 із посиланням на Militarnyi.
В першому читанні проєкт закону 10062 ухвалили ще на початку листопада 2023 року. Але при підготовці до другого читання у нього внесли сотні правок, які суттєво змінили текст документа.
Персональні дані громадян
Однак основна ідея законодавчої новації полягала в значному розширенні персональних даних громадян віком від 18 до 60 років, які будуть вноситись до реєстру «Оберіг».
Зокрема, туди з інших державних реєстрів потраплятиме інформація про номери телефону і адреси електронної пошти, відомості про володіння іноземними мовами, відомості про документи, що дають право громадянину України на виїзд за кордон та повертатись, а також інформацію про адміністративні правопорушення і кримінальне переслідування.
Також в реєстрі будуть відомості про наявність водійського посвідчення і права на володіння зброєю.
Крім того, в «Оберегу» буде інформація про результати медичного огляду і про участь громадянина в бойових діях.
Уся ця інформація буде доступна через електронний кабінет військовозобов’язаного.
Персональні дані в реєстр будуть вноситись без згоди громадянина, окрім даних про його членів сім’ї.
Реєстр військовослужбовців
Важливою новацією закону є також створення реєстру військовослужбовців.
Це має на меті спрощення процесу отримання статусу УБД для військових, які мають на це право.
Закон пропонує перевести це в електронний формат.
Відомості про безпосередню участь громадянина у бойових діях будуть зберігатися у відокремленому програмному модулі реєстру. Необхідні документи для цього він або його родичі зможуть подати не у письмовому, а в електронному виді.
Статус УБД військовим набуватиме автоматично після формування витягу з реєстру разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR-коду, штрих-коду, цифрового коду).
Також в електронному форматі можливо буде встановлювати статус особи з інвалідністю внаслідок війни.
Сервери за кордоном
Ще одним спірним аспектом закону, на якому наголошують депутати, є норма про можливість використання закордонних “хмарних технологій” для зберігання і обробки даних з реєстрів Міноборони.
Раніше законодавство забороняло зберігання такої інформації поза межами України.
Але при підготовці законопроєкту до другого читання депутати внесли правку про можливість використання «хмарних технологій» країн НАТО.