В Україні наростає хвиля банкрутств комунальних підприємств, борги перекладаються на українців

Понад 1,4 тисячі комунальних підприємств збанкрутували в Україні за 10 років, при цьому, за схемами, через які банкрутують КП, борги перекладаються на плечі українців — споживачів комунальних послуг.

Про це повідомляє платформа відкритих даних Опендатабот.

Так, упродовж останніх десяти років увійшли в процес ліквідації більш ніж 1,4 тисячі комунальних підприємств (КП) в Україні.

«Зростання банкрутства КП в Україні спостерігався з року в рік. Зокрема, рекордним виявився 2021 рік», — йдеться в повідомленні.

Найчастіше визнавалися неплатоспроможними та ліквідувалися комунальні підприємства на Дніпропетровщині, Київщині, Львівщині, Харківщині та Одещині. З усіх міст країни найбільша кількість таких КП зафіксована у Дніпрі, Кривому Розі, Херсоні, Харкові та Львові.

У топі міст України за кількістю неплатоспроможних КП — Дніпро, Херсон, Харків та Львів.

«При цьому, замість банкрутства та проведення розрахунків з кредиторами більшість КП досі подають на самоліквідацію за рішенням власників — отже, в судовому реєстрі з’являється лише 10% справ. У випадку, коли комунальне підприємство самоліквідується, уникаючи судових процедур банкрутства, кредитори просто не встигають відреагувати та звернутись до суду для стягнення заборгованості», — йдеться в повідомлення.

Самі ж КП дуже рідко вдають до поновлення платоспроможності.

«Комунальні підприємства–боржники все ще вкрай рідко переходять до процедури поновлення платоспроможності — санації. Це пов’язано з численним переліком складних умов та тривалих погоджень, які необхідно врахувати для реалізації плану санації та конкретних санаційних заходів не лише з кредиторами (що само по собі доволі складно), але й, головним чином, з органом місцевого самоврядування», — зазначив в коментарі Опендатабот фахівець з питань банкрутства Денис Лихопьок.

Розрахунок з кредиторами має відбуватись за рахунок майна підприємства — йдеться про так звану ліквідаційну масу банкрута.

Проте не все майно належить саме КП, а може бути наданим громадою у користування або управління.

«Ще одна проблема — це фактична відсутність майна, що формально рахувалось на балансі комунального підприємства. Якщо під час його «розшуків» будуть встановлені факти незаконного виведення майна або навмисне доведення до банкрутства, — відповідають й треті особи або органи, які до цього доклали руку. Це можуть бути як очільники підприємства, так й органи місцевого самоврядування», — йдеться в повідомленні.

І якщо йдеться про некомерційні КП, то відповідальність може бути покладена на місцеві ради як на засновника підприємства. Наразі вже наявна практика щодо таких стягнень з місцевих рад.

А у підсумку, через додаткові витрати місцевого бюджету, відшкодування боргів некомерційних КП перекладається на плечі мешканців громади.

Крім того, комунальні підприємства ще й зазвичай мають специфічний склад кредиторів — переважно, це енергетичні компанії та державні органи (ДПА, ФСС, ПФУ тощо).

«Це ускладнює вирішення більшості питань, зокрема, погодження дії арбітражного керуючого, порядок реалізації активів банкрута тощо. Відповідно, затягуються й загальні строки проведення процедури банкрутства», — йдеться в повідомленні.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Рекламні блоки дають нам змогу залишатися незалежними ЗМІ, а вам - отримувати найсвіжіші новини під ними. Scroll down!

Приєднуйтесь також до 49000 в Google News. Слідкуйте за останніми новинами! Приєднатися
logo-bottom
© 2023, все права защищены 49000.com.ua
Наверх

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: