У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який передбачає підготовку строком не менше трьох місяців для мобілізованих без досвіду проходження військової служби або навчальних зборів. Тих, хто не має досвіду військової служби, не відправлятимуть в зону бойових дій одразу після мобілізації. Що про це думають військові експерти та чи приймуть законотворці таку ініціативу?
У ВРУ пропонують заборонити відправляти на лінію зіткнення мобілізованих, які не мають досвіду військової служби. Відповідний законопроект за номером 9050 від 22 лютого зареєстрували депутати.
Володимир Бондаренко, військовий експерт: «З’явився цей законопроєкт Георгія Манзура, який є недосконалим. Але вже це основа для його удосконалення, бо він передбачає, по-перше, всього тримісячну підготовку новобранців. Хоча розумно було б іще більше готувати».
Статтю 39 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» пропонують доповнити двома абзацами. Пропонується відправляти мобілізованих на фронт лише після трьох місяців підготовки. Або ж за добровільної письмової згоди мобілізованого. Цей пункт викликав у експертів певні питання.
Володимир Бондаренко, військовий експерт: «Суспільство має не погодитись, бо кожного новобранця можна легко примусити підписати добровільну згоду. І таким чином цей законопроєкт нічого й не дасть, бо вже будуть відправляти новобранців знову на передову, але вже за «добровільною згодою».
Політологи ж називають цей законопроект «депутатським піаром». Ця ініціатива могла б мати більш досконалий вигляд.
Ігор Рейтерович, політолог: «Треба було робити не через законопроєкт, а просто через безпосередньо керівництво ЗСУ, яке б могло подивитись, що там відбулося, розібратися в конкретній справі, проінформувати, чи це була помилка, чи це дійсно так прописана процедура, яка дозволяє відправляти, ну, фактично непідготовлених людей. Якщо вони це змінять, внесуть певні якісь корективи в свої документи, й після цього все буде нормально. Мені здається, що це було б правильніше і набагато швидше».
Такі зміни мають вносити військовослужбовці або дотичні до війська депутати. Бо зміни інколи можуть нашкодити.
Ігор Рейтерович, політолог: «Ми не знаємо позицію і не знаємо реакцію наших військових. Вони можуть сказати, що ви нас зараз зобов’яжете до чогось і поламаєте нам всю систему підготовки, або якісь там інші речі. Розумієте, прийняття закону тягне за собою тоді внесення змін до закону, модернізацію чи трансформацію всіх підзаконних актів, які в них є, інструкції і т.д. Це може розтягнутися на дуже довгий період часу. І ця от лишня бюрократія, вона явно недоречна».
Наразі законопроєкт знаходиться на ознайомленні у народних обранців. Яке буде рішення — побачимо згодом.
За метериалами «Дніпро TV»