У квітні 2016-го мало хто вірив, що у воюючій країні, яку роздирає не тільки зовнішня агресія, але й внутрішні політичні баталії, знайдеться команда, спроможна не тільки втримати ситуацію, але й задати Україні курс нормального, еволюційного розвитку. Проте, кабмінівській команді Володимира Гройсмана це вдалося.
Відповідальні за результат
Варто пригадати, що саме діючий Кабінет міністрів вивів країну з кризи, яка набирала обертів. У 2015-му ВВП воюючої України впав на 9,9%, а вже за рік «оговтався» та зріс на 2,3%. Позитивна динаміка збереглася й пізніше – у 2018-му показник показав зростання на 3,2%. При цьому рівень інфляції має зворотну тенденцію – до зменшення: якщо чотири роки тому він сягав 43,3% , то у 2018-му зменшився до 9,8%.
Залишається стабільною й гривня, вона більше не скаче вгору – ані до долара, ані до євро. Відбувається це зокрема і завдяки відновленню співпраці з МВФ. І саме це співробітництво з міжнародними інституціями допоможе Україні розрахуватися з боргами, що вкрай важливо саме у цьому році. У 2019-му держава має виплатити 427 мільярдів зовнішнього боргу, але за розрахунками урядовців досягти цього вдасться без жодних потрясінь. Перш за все – завдяки довірі до вітчизняного Уряду з боку іноземних партнерів, яка базується на чіткому плані реформування країни. Та й перспективи скорочення зовнішньої заборгованості не виглядають примарними.
Крок за кроком – йдемо!
Зрушення у основних сферах життя помітні неозброєним оком. Взяти хоча б програму «Доступні ліки», до якої всі звикли, хоча працює вона лише два роки. Понад 7 мільйонів українців вже добре знають про славнозвісну «червону печатку», яка за рецептами від сімейного лікаря дозволяє заощаджувати кошти на найнеобхідніших ліках. Та й «швидку» вже не доводиться чекати годинами – тому що переглянуто й змінено систему екстреної допомоги. Це перші наявні, проте далеко не останні наслідки впровадження медичної реформи.
Відчутні зрушення й у вітчизняній освіті. «Нова українська школа» створила принципово якісні умови для першокласників. Справа не обмежується яскравими ремонтами, зручними партами або учбовими посібниками. В Уряді розуміють, що шкільна освіта має бути пристосована до реалій сучасного світу, а майбутні випускники – стати конкурентними на українському ринкові праці. Ось і перші кроки до цього. Вчителі, зарплата в яких підвищилася за цей час на 85%, також отримали додаткову мотивацію до праці на результат.
І, начебто, найболючіше – дороги, їх стан. Ще ледь не з радянських часів серйозно автошляхами ніхто не займався, «їхали» переважно на косметично-ямкових ремонтах. Проте далі так продовжуватися не могло, тому, обійняв посаду Прем’єра, Володимир Гройсман одним з пріоритетів діяльності Кабміну визначив капітальне покращення інфраструктури. Сьогодні, за три роки, у наявності 6800 кілометрів збудованих або капітально відремонтованих доріг, а фінансування дорожньої галузі за цей час збільшилося втричі: з 19 мільярдів гривень у 2016-му до 55 у цьому році.
Володимир Гройсман, Прем’єр-міністр України:
Громадяни знають, як ми прожили ці роки. Але ще важливіше, як будемо жити далі. Тому наші пріоритети – зростання якості життя, утвердження ефективної системи управління державою. І капітальний ремонт країни, яким ми вже займаємося…
Без потрясінь та катаклізмів
При цьому Уряд поступово підвищує й соціальні стандарти – зарплати та пенсії. Попри всі складності вже кілька років вчасно приймається бюджет. Завдяки співпраці з парламентом мінімальну пенсію підвищено у 1.7 рази, середня зарплата зросла вдвічі, мінімальна – навіть утричі. І головне – пенсійна реформа стартувала без підняття пенсійного віку.
Важливо, що все це стало реальністю не за рахунок друкарського верстату, а відповідно до можливостей економіки – у відповідності до принципу «жити потрібно на власні, зароблені країною кошти». Така позиція у подальшому дозволить скоротити зовнішні запозичення та зменшити державний борг…
Але якщо спробувати виділити з трьохріччя роботи Уряду Володимира Гройсмана найголовніше, то це не ліки, не дороги й навіть не підвищення зарплат з пенсіями, а те, що Кабінет Міністрів ледь не вперше за 27 з половиною років незалежної України дотримується стратегії розвитку держави. Йде затвердженим курсом, без метушіння «крок праворуч, потім ліворуч» під впливом політичної доцільності сьогодення. Так працюють уряди найзаможніших країн Європи та й світу.
Олена Волошко