49000 Полная версия страницы

Третя платіжка за газ в Україні: що треба про неї знати і скільки доведеться заплатити

З 1 січня 2024 року українці почнуть отримувати третю платіжку за газ, за що доведеться платити українцям.

Нагадаємо, що внаслідок впровадження ринкових реформ вартість газу була розбита на дві складові: постачання газу та його розподіл. Відповідно, з 2020 року українцям почали приходити дві платіжки: за постачання газу (це власне вартість газу, яку зараз майже всі платять Нафтогазу) та за розподіл газу (за його доставку до будинків споживачів, яку здійснюють облгази). Тепер має з’явитись ще одна платіжка – за технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж, як багатоквартирних так і приватних будинків. Надавати такі послуги можуть як місцевий облгаз, й інші організації, які отримали на це відповідні дозволи.

Раніше, до розділення оплати за газ, в єдиний платіж плата за ТО вже була включена, про що деякі побутові споживачі можливо і не здогадувались. Наскільки якісно облгази виконували технічне обслуговування утримання у задовільному стані внутрішніх газових мереж, димо- та вентканалів, а також газоспоживаючого обладнання у багатоквартирних і приватних будинках – це вже інше питання.

Ключовий момент у появі третьої платіжки – полягає у покладенні відповідальності за експлуатацію та утримання в належному стані внутрішніх газових мереж, котлів, газових бойлерів, колонок, справності вентиляції у приміщенні на їх власників, а саме:

Законодавство надало право власнику обирати організацію, яка винятково на договірних умовах та на платній основі буде здійснювати роботи з ТО ВБСГ: це може бути як місцевий облгаз, так і інші організації, які отримали на це відповідні дозволи.

У випадках виявлення порушень – власник може скаржитись на недобросовісне підприємство у відповідні інстанції.  Чинне законодавство містить застереження, що у випадку незабезпечення технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових газових мереж у будинку розподіл природного газу припиняється. Однак, до завершення остаточного реформування нормативно-правової бази у цій сфері припинення газопостачання облгазами винятково через неукладення договорів на ТО може вважатись маніпулятивним та є порушенням прав його мешканців.

До того ж,  поки що тарифів на роботи з обслуговування внутрішньобудинкових мереж немає. Їх має встановити та докладно розписати НКРЕКП, але зараз усе це лише в процесі. Саме Нацкомісія займається розробкою типового договору і тарифів на таке техобслуговування.

Які саме роботи входять до технічного обслуговування ВБГМ та яка їх періодичність?

За що власне ми будемо сплачувати в очікувані третій платіжці за газ, визначило Міненерго. Наказом від 27.05.2020 № 342 Міністерство затвердило Перелік видів робіт, які входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках. Періодичність проведення деяких таких робіт у місцях загального користування багатоповерхівок та у приватних житлових будинків та квартирах дещо відрізняється.

Які роботи не входять до обслуговування внутрішніх мереж?

А тепер зверніть увагу на те які роботи та послуги які не входять, переважна більшість яких виконається операторами ГРМ.

Яким має бути договір на ТО?

Технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж на договірній та платній основі повинно здійснюватися як в багатоквартирних будинках (окремо в місцях загального користування та окремо в квартирах кожного мешканця) так і в приватних житлових будинках.

Договір на ТО ВБГМ можна укласти як з облгазом, так і з будь якою іншою організацією, що має дозвіл на виконання таких робіт.

Наразі типовий договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж для багатоквартирного будинку, як і граничні тарифи, ще не затверджені НКРЕКП. Тому укладання саме типового договору зі співвласниками багатоповерхівки є неможливим. Маніпулятивний тиск на мешканців багатоквартирного будинку, вимагаючи укладення договору ТО і погрожуючи припиненням газопостачання, – є зловживанням зі сторони міськ- чи облгазів.

За матеріалами Наше Місто

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Exit mobile version