Скрутні часи і важкі гроші: як бізнес Дніпра працює у війну

Великий Марсель Пруст писав, що життя – це зусилля у часі. Напевно, слова французького класика справедливі передусім до підприємців. Адже це вони не пасують перед труднощами та перешкодами та знаходять вихід із будь-якої кризової ситуації. Це підприємці докладають максимум зусиль, щоби неможливе зробити можливим. Це вони своїми успіхами та перемогами радують і надихають нас. Вселяють оптимізм та надії на краще. Як у важкий воєнний час працюють представники малого та середнього бізнесу Дніпра, з’ясовував журналіст «НМ».

У країни та бізнесу проблеми однакові

Навіть у відносно благополучні доковідні часи підприємці нарікали на те, що працюється все складніше та складніше. Доходи знизилися в рази, і гроші стали важкими. Що ж казати про нинішню ситуацію!

За результатами опитування Європейської Бізнес Асоціації, втрати підприємців у Дніпровському регіоні за півтора роки повномасштабного військового вторгнення більш ніж суттєві. 25% опитаних бізнесів втратили понад 10 млн. доларів. Близько 38% повідомили про збитки від 1 до 10 мільйонів, а 31% – про втрати до 1 мільйона.

На думку економічного експерта Михайла Крапівка проблеми у всіх підприємців країни однакові.

– У дніпровських підприємців проблеми такі самі, як і у всіх в Україні, – зазначає експерт. – Основні проблеми – податковий тиск, слабка довіра до держави, непередбачуваність економічної ситуації. Вчора обіцяли пільги надовго, а сьогодні їх забрали. Вчора обіцяли стабільність економічних показників, а сьогодні планують різке підвищення мінімальної заробітної плати. А це важливий індикатор, від якого залежать розміри податків та різних внесків, а взагалі багато будь-яких показників, які враховуються при формуванні бюджету. Довіряти державі не виходить, але при цьому намагаємося не лише вижити, а й працювати.

Найуспішнішім підприємцям Дніпра це вдається.

Війна та біда об’єднали та мобілізували дніпровських підприємців

Мені завжди уявлялося, що справжній бізнесмен, подібно до барона Мюнхгаузена, вміє будь-яку обставину повернути на свою користь. Коли ворог-сусід спробував знищити нашу економіку, представники малого та середнього бізнесу об’єднали свої зусилля, щоб перешкодити цьому.

– Підприємець – це людина, яка не сидить без діла та нарікає на обставини, – розповідає Аліна Щербина, власниця агентства бізнес-комунікацій «Великі історії». – Після початку повномасштабного вторгнення підприємці, які залишились у Дніпрі, об’єднали свої зусилля та стали активно допомагати один одному. Я знаходжу таких людей, проводжу для них тренінги, допомагаю спілкуватися між собою, допомагаю зробити їх відомими. Успіхи дніпровського бізнесу справді вражають. Наприклад, компанія ÜLKA, яка займається виробництвом обладнання, вийшла на 13 нових експортних ринків і в 2022 році мала оборот мільйон доларів. За фактом дніпровські підприємці багато в чому визначають європейську б’юті-сферу! Ще один чудовий приклад – ТОВ «Тукуруй», яке займається різними гідророботами. Власник воював, отримав поранення, повернувся у свій бізнес і тепер має багато роботи. Подібних прикладів є чимало.

У тому, що це справді так, ми переконалися, поспілкувавшись із успішними місцевими підприємцями.

Городянам із перевізниками пощастило

Громадський транспорт – свого роду нерв міста. Зупиняться тролейбуси та трамвая, перестануть ходити маршрутки та життя величезного мегаполісу замре. Щоб цього не сталося, транспортникам доводиться бути наполегливими та винахідливими. Ще б! Ціна палива постійно зростає, дорожчають запчастини. А якщо раптом, не дай Боже, повторюватися блекаути! Але ж працювати треба!

– Ми займаємося пасажирськими перевезеннями – міськими, приміськими, обласними, – розповідає Віктор Бевзюк, директор транспортного підприємства. – Ми не зачинились. Працюємо! Людям треба їздити на роботу та повертатися додому, дітям треба їздити до шкіл та інститутів. Ми їх маємо возити. Дуже непросто було минулого року, коли почалися проблеми з електроенергією. Ми ж залежимо від світла, тому для безперебійної роботи придбали генератори ще до першого блекауту. Також щоб хлопцям спростити роботу, купили невеликий компресор для ремонту. Він також у нас працював від генератора. Що робити? У країні біда. Робимо все можливе, щоб не просто виживати, а й допомагати нашим бійцям. Передали на фронт вісім автобусів. Ну а з власними проблемами знаємося самі. Сьогодні велика нестача водіїв. Дефіцит близько 50 осіб. Довелося трохи скоротити транспорт на маршрутах. Десь поміняли великі автобуси на маленькі, десь навпаки. Викручуємось!

Дніпро у пріоритеті у ІТ-компаній

Кажуть, що айтішники навіть у воєнний час працюють відносно стабільно. Але це лише відносно. Проблеми українського IT-бізнесу також є суттєвими. На першому місці – інтелектуальна міграція та відтік робочої сили за кордон. Але тим, хто залишився та готовий долати труднощі, роботи вистачає.

– Наше підприємство надає IT-послуги у сфері корпоративного бізнесу по всій Україні, – зазначає Роман Лучков, голова наглядової ради НВК «ПК-Сервіс». – Надаємо сервіс саме українському замовнику. Наш корпоративний сегмент – “Нова пошта”, “АТБ”, “Варус”, “Єва” та інші роздрібні мережі, логістичні провайдери. Займаємось розробкою програмного забезпечення, монтажем локальних мереж, встановленням відеоспостереження, обслуговування комп’ютерів та серверів. Звісно, війна внесла істотні корективи у роботу. 10% співробітників пішли воювати, у наших клієнтів закрилися всі напрямки, пов’язані із розвитком. ІТ-бізнес завжди був інвестиційним. Зрозуміло, що зараз не до інвестицій. Найкращі плани зачекають найкращих часів.

Водночас Роман Лучков наголошує, що найбільший капітал сьогодні становить кадровий ресурс. Нині важливо зберегти його.

– Сьогодні одне підприємство не може вижити самостійно, – вважає керівник IT. – Потрібно шукати партнерську руку та поєднувати зусилля. На щастя, у нас такі надійні партнери у Дніпрі є. Загалом Дніпро у нашому бізнесі посідає пріоритетне місце, оскільки багато центральних офісів клієнтів знаходяться в обласному центрі.

І на війні має бути місце святу

Вже понад півтора року триває повномасштабна війна. Щодня на фронті гинуть наші мужні захисники. Ворог завдає ракетних ударів і атакує безпілотниками. Чи до свят тут?

Очевидно, що навіть на війні має бути місце радості та святкового настрою. У цьому твердо переконана дніпровський підприємець Тетяна Гончаренко.

– У нашому невеликому колективі працюють 6 осіб, – розповідає підприємець. – Ми організовуємо святкові заходи. Сьогодні вони дуже потрібні. Хороший настрій та оптимізм необхідні всім. Намагаємося, у військових умовах вселяти в людей надію. Це важливо! Зараз, незважаючи на війну та потребу громади, знаходять кошти, щоб привітати земляків. Ювілеї, весілля, спортивні та творчі перемоги ніхто ж не скасовував. Нехай радість продовжить життя всім нам!

Дуже важливо підняти настрій бійцям, які відстоюють незалежність та свободу України на передовій.

– Часто дівчата хочуть передати святковий привіт своїм хлопцям, – констатує Тетяна. – Ми робимо красиві бокси з подарунковими наборами – шоколадом ручною роботою, листівками-валентинками, різними сувенірами. Готуємо такі подарункові набори із любов’ю, адже вони піднімають настрій нашим героям.

У рідному місті можна відкрити багато нового

Інші городяни вважають, що рідне Дніпро вони знають вздовж і впоперек. І взагалі, що в нас може бути чудового та незвичайного? Але наша землячка Оксана Білоус розповідає про загадкове та легендарне Дніпро – місто, про яке мало хто знає.

– Маю 15 авторських маршрутів, – розповідає підприємець. – Вожу екскурсії всіма знайомими місцями і заново відкриваю їх для навіть корінних городян. Парк Шевченка, Монастирський острів, парк Лазаря Глоби – тут все дихає легендами. Зараз у нас багато переселенців, яким важливо адаптуватись у чужому місті. Намагаюся більше проводити екскурсії для них. Радію, що мені задають запитання, цікавляться історичними деталями та подробицями. У багатьох із цих людей зруйновано будинки, загинули родичі. Їм дуже непросто жити та виживати. Роблю все можливе, щоб вимушені переселенці полюбили наше місто, хоча б небагато. Вони ж наші люди. Вони українці!

Замість післямови

Ми поспілкувалися лише з кількома підприємцями, кожен із яких на своєму робочому місці роблять Україну та рідне Дніпро успішнішими, щасливішими, прекраснішими. Кожен по-своєму наближає Перемогу. Кожен уже переможець!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Рекламні блоки дають нам змогу залишатися незалежними ЗМІ, а вам - отримувати найсвіжіші новини під ними. Scroll down!

Приєднуйтесь також до 49000 в Google News. Слідкуйте за останніми новинами! Приєднатися
Популярні новини
logo-bottom
© 2024, всі права захищені 49000.com.ua
Вгору

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: