Що таке блекаут і як до нього підготуватися
Вже кілька місяців українців готують до ймовірного блекауту, який може настати внаслідок масованих атак з боку росії. У листопаді Україна вже пережила тривале відключення електроенергії, коли всі атомні електростанції аварійно відключилися від мережі. На жаль, країна-агресор продовжує обстрілювати енергетичні об’єкти нашої країни та українцям варто бути готовими до будь-яких сценаріїв. Чи зіштовхувалися з блекаутом у світі раніше і як до нього підготуватися заздалегідь, розповів «Дніпро Оперативний».
Що таке блекаут
Термін «блекаут» використовують для позначення ситуації, при якій повністю припиняється подача електроенергії. Як правило, ним називають лише масштабні події, коли відключення світла торкається великих житлових зон, і його не можна відновити протягом від години до декількох тижнів.
Світовий досвід
9 листопада 1965 року о 17:16 відбулася «Північно-східна відмова електропостачання» (The great Northeast Blackout), під час якої 13-ти годинне відключення електроенергії охопило близько 30 млн жителів Північної Америки та постраждали 28 комунальних підприємств. Більшість людей знаходилися вдома, використовуючи свічки та олійні лампи. Після відновлення електроенергії було створено кілька регіональних енергетичних пулів, багато комунальних підприємств було об’єднано у великі. Також було створено організацію North American Electric Reliability Corp для управління надійністю електроенергії.
Однією з найбільших подій, пов’язаних із відключенням електроенергії, є «Ніч Страху в Нью-Йорку». 13 липня 1977 року блискавка потрапила до лінії електропередачі і 9 млн жителів міста залишилися без світла на 25 годин. Відсутність освітлення призвела до виникнення масштабної хвилі насильства та мародерства у всьому місті. Саме через цей спалах злочинності цей блекаут і назвали «Ніччю Страху».
У березні 1999 року Бразилія також залишилася без електроенергії через потрапляння блискавки до найбільшої ГЕС Ітайпу на р. Парана. 97 млн. жителів країни були відключені від мережі, а енергопостачання відновлювалося тижнями.
Ще одним прикладом блекауту є «Великий блекаут 2003» – грандіозний збій в електропостачанні США та Канади, що відбувся 14 серпня 2003 року. Починаючи з 16:10, всього за 3 хвилини відключилася 21 електростанція. Постраждали 50 млн осіб, включаючи мешканців Нью-Йорка, Клівленда та Детройта, а також Торонто та Оттави, Канади. Хоча енергетичні компанії змогли відновити роботу деяких об’єктів лише за дві години, в інших місцях електрику було відключено понад добу. Відключення зупинило поїзди та ліфти, електричні водяні насоси. Деякі підприємства користувалися резервними генераторами, а люди масово купували акумулятори та батареї.
Одне з найсерйозніших відключень електроенергії в Америці сталося 2012 року після урагану «Сенді». Багато районів залишалися без електрики більше тижня. Люди рятувалися у громадських центрах підтримки, де працювали генератори та газові сковороди для приготування їжі.
Як підготуватися до блекауту
Заздалегідь необхідно запасти наступними речами:
- Радіоприймач та ліхтарики на батареях або акумуляторах
- Заряджений павербанк і батарейки (для більш тривалого збереження заряду павербанку його потрібно тримати в теплі, тому що через низьку температуру він розряджається)
- Запас сірників, свічок та сухого спирту
- Тижневий запас питної та технічної води
- Тижневий запас продуктів тривалого зберігання: консервів або сублімованої їжі
- Аптечку, включаючи особисті ліки щонайменше на тиждень (При необхідності скласти зі своїм лікарем план дій у разі відключення електроенергії. Знайти альтернативний спосіб охолодження ліків та живлення медичних пристроїв).
- Теплий одяг (найкращі властивості теплозбереження має фліс), комплект термобілизни (з шерсті мериноса або мікрофлісу) та пледи.
- Багаторазовий мембранний фільтр для води.
- Термоси для зберігання гарячої води.
- Діодний ліхтар чи діодна гірлянда для освітлення приміщення.
- Наперед дізнатися про місця, де можна взяти воду.
- Заздалегідь зберегти адреси найближчих пунктів незламності, де можна буде зігрітися і підзарядити електронні прилади.
- По можливості слід придбати генератор.
- У тих, у кого тепло будинку залежить від електрики, слід підготувати локальні зони тепла, облаштувати матеріал, що відбиває за батареєю, утеплити вхідні двері і облаштувати тамбур, під ліжком розмістити килим, в грілку насипати сіль, тому що солона вода краще тримає тепло
- Дім можна обійти з тепловізором і подивитися, звідки йде найбільший вихід тепла
- Пропрацювати сценарій на випадок блекауту, зробити експеримент із відключенням світла на добу та домовитися з членами сім’ї не користуватися душем, не вмикати світло.
- Для збереження доступу до інтернет-мережі рекомендується уточнити у інтернет-провайдера, чи він працює без світла. Якщо так, підключіть Wi-Fi-роутер до джерела безперебійного живлення. Якщо ні, зверніться до провайдера з проханням встановити обладнання резервної електроенергії.
- У разі використання генераторів, газових пальників або свічок забезпечити приміщення вогнегасниками.
Якщо електрику вже відключили:
- Вимкнути з розеток електроприлади, щоб вони не були пошкоджені через перепади напруги.
- Не використовувати газові плити для обігріву, оскільки є ризик отруєння чадним газом.
- Якщо вдома працює генератор, встановіть його надворі і подалі від вікон.
- Слідкувати за офіційними повідомленнями органів влади, місцевого самоврядування та ДСНС (якщо мобільна мережа не працює, знайти радіо на батарейках).
- Якщо в будинку є ліфт, переконайтеся, що ніхто не застряг.
- Розмістити всіх членів сім’ї в одній кімнаті та зачинити інші кімнати.
- Зберігати закритими холодильники та морозильники
- При необхідності йти до «Пункту незламності» (адреси можна знайти тут) або громадського місця, де є електроенергія та тепло.
- За наявності автомобіля можна зігрітися та підзарядити мобільні пристрої.
- Для зігрівання вночі можна використовувати грілки чи пластикові пляшки з гарячою водою.
- Щоб продовжити роботу батареї мобільного телефону на пристрої, необхідно вимкнути параметри автозавантаження та оновлення. У критичній ситуації увімкнути режим енергозбереження або перевести в режим польоту.
- Щоб морально пережити блекаут – потрібно частіше спілкуватися з друзями, з родичами, сусідами та допомагати один одному.
У разі відсутності води мешканці Дніпра можуть набрати її з найближчих свердловин чи бочок. Їх можна знайти на карті.
Онлайн-мапа “Де вода, Дніпро”
Що необхідно зробити підприємцям:
- По можливості придбати генератори та старлінки, EcoFlow та потужні павербанки.
- Підключитись до мобільного інтернету «Укртелекому» (який тримає зв’язок ще 4 години після відключення електрики) або провайдера з оптоволокном.
- Освітлити приміщення гірляндами на батареях та іншими безпечними джерелами світла.
- Підготувати термоси та газову грілку-обігрівач із запасом балончиків.
- По можливості підготувати окрему кімнату відпочинку та обігріву для працівників та членів їх сімей.
Рекламні блоки дають нам змогу залишатися незалежними ЗМІ, а вам - отримувати найсвіжіші новини під ними. Scroll down!
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: