В Україні схвалили кардинальну зміну правил видачі мікрокредитів (“швидкі кредити”, “гроші до зарплати”). Зокрема, відсоткові ставки за ними уріжуть до 1% на день (зараз сягають і 5%), а позичальників почнуть перевіряти на платоспроможність.
Відповідний законопроєкт № 9422депутати Верховної Ради прийняли в другому читанні та в цілому 22 листопада, повідомив голова податкового комітету Данило Гетманцев (“Слуга народу”). За даними першого заступника голови цього комітету Ярослава Железняка (“Голос”), за проголосували 255 нардепів. У першому читанні законопроєкт ухвалили ще 21 вересня.
“Законопроєктом обмежується відсоток для мікрокредитів, захищається позичальник від свавілля з боку кредитних установ. Виконуються міжнародні зобов’язання України щодо регулювання ринку небанківських фінансових послуг”, – прокоментував Гетманцев.
Кредити до зарплати: що зміниться для українців
Законопроєкт розробив Національний банк України (НБУ), ґрунтуючись на аналізі скарг громадян на мікрокредитні організації. Головною метою, за словами голови Нацбанку Андрія Пишного було встановити таку ставку на швидкі кредити, “щоби вона не перетворювала позику на фінансове рабство та соціальне вбивство“. Загалом документ дозволить:
- поступово обмежити максимальний рівень ставки за “швидкими кредитами” до 1% на день (з перехідним періодом – про нього далі);
- забезпечити прозоре інформування позичальників про умови кредитування та перевірку їх платоспроможності;
- оперативно приймати рішення НБУ щодо компаній, які використовують недобросовісну практику в своїй роботі.
Щодо перехідного періоду, то, як пояснювала депутатка Ольга Василевська-Смаглюк (“Слуга народу”), перед другим читанням законопроєкту мікрокредитним організаціям (МФО) вирішили дати більш серйозну відстрочку. Так, НБУ не зможе застосовувати жодних заходів впливу за недотримання вимог закону протягом першого місяця з дня набрання ним чинності. Також збільшено до 240 днів перехідний період для зниження ставки:
- перші 4 місяці (120 днів) з дня набрання чинності законом максимальна ставка буде 2,5% на день;
- наступні 4 місяці (120 днів) – максимальна ставка має бути 1,5% на день.
“Ставка одразу має бути не більше 2,5% на день. проте ринок має місяць на приведення діяльності у відповідність без ризику потрапити під міри впливу НБУ, якщо в цей період вона такою не буде”, – пояснила депутатка.
За матеріалами OBOZ.UA