Народні депутати прийняли за основу законопроєкт про відновлення податкових перевірок і скасування пільг для бізнесу. Це було однією з обіцянок влади України для продовження співпраці з МВФ. Підприємці прогнозують великі проблеми для малого бізнесу, якщо їхні зауваження не врахують при розгляді документа в другому читанні. Про це розповіли на телеканалі ДніпроТВ.
У Верховній Раді триває робота над законопроєктом №8401, який підприємці вважають неприйнятним. Він повертає систему оподаткування у довоєнний стан. Набуття чинності закону очікується з 1 серпня.
Що змінюється:
• скасовується єдиний податок за ставкою 2%;
• скасовуються «податкові канікули» для підприємців 1-2 груп єдиного податку;
• відновлюються документальні перевірки, штрафні санкції, зокрема, за порушення порядку використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО).
Алла більше 20 років продає зоотовари та займається розведенням рибок. А ще допомагає ЗСУ та опікується евакуйованими тваринами. Жінка має сумніви, що зможе і далі працювати після нововведень.
Алла Яценко, власниця зоомагазину: «Штраф за невидання чека, за помилку – 100-150% вартості товару. Оскільки зараз вимагають вказувати в чеку на кожне найменування 31 критерій до назви, то я хочу пожартувати: на тварину – на хом’ячка або на криску – я напишу «вуха, лапи, хвіст».
Підприємниця впевнена, що в разі прийняття закону буде процвітати корупція та здирництво з боку перевіряючих органів.
Олег — власник магазину одежі для чоловіків з Кам’янського. Вищеназваний законопроект називає «останнім цвяхом у труну бізнеса».
Олег Вергун, підприємець: «Мені кожну позицію треба запрограмувати. Всі помилки – штраф. Все має бути на українській мові. Все має співпадати. Там дуже багато переліків, які треба зробити. Фізично без помилок зробити неможливо».
Зінаїда вже закрила свої точки з продажу одягу в торговельних центрах Дніпра.
Зінаїда Попова, підприємниця: «Нас перевіряє більше 20 перевіряючих організацій, які можуть нас штрафувати. Люді добрі, за що, скажіть? Ми своїми руками все створили, багато років тримаємо цей бізнес. До нас приходять люди на роботу, якім ми теж допомагаємо. Їх сім’ї живуть з цих грошей».
Підприємці з Дніпра та області зібралися на форум «Малий бізнес та війна». Там обговорювали загрози, які несе законопроект № 8401.
Ніна Южаніна, членкиня Комітету Верховної Ради з питань з фінансів, податкової та митної політики: «Якщо в цьому проєкті закону не будуть зняті ті гострі моменти, які не дадуть змоги спокійно працювати на місцях людям, які забезпечують себе і свої родини доходами, мені здається, це призведе до великого колапсу».
У пояснювальній записці до законопроєкту йдеться про те, що до бюджетів у 2023 році додатково буде залучено близько 8 млрд грн. Голова профільного Комітету ВР Данило Гетманцев днями повідомив, що робота над законопроєктом триває, працюють над поправками. І пообіцяв, що ФОПи не будуть штрафувати за вже вчинені порушення.
Данило Гетманцев, голова Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики: «Окремо ще раз повідомляю, що мої любі ФОПи будуть звільнені від порушень (в тому числі за невикористання РРО), що вчинені під час війни до 1 серпня 2023 року. Відповідну поправку в 8401 вніс».
Вже з’явилася петиція, в якій підприємці просять Президента Зеленського накласти вето на законопроект № 8401.
«Обставини, які стали причиною прийняття податкових послаблень, сьогодні не зникли. В Україні діє воєнний стан і українці, як і український бізнес, майже щодня живуть під обстрілами, ракетними ударами, живуть годинами і днями без будь-якого централізованого енергопостачання».
Поки що петиція не набрала необхідні голоси. Втім, підприємці сподіваються, що законопроєкт у другому читанні ухвалять з урахуванням поправок.