49000 Полная версия страницы

Оксамитовий сезон на Чорному морі: чи реально відпочити на Одещині

На календарі – початок вересня. Саме час задуматися про організацію відпустки тим, у кого вона припадає на осінь. Зрозуміло, що через війну в Україні кількість тих, хто може собі дозволити відпочинок за кордоном, зменшилася в десятки разів. А погода в Карпатах у цю пору року може бути дуже непередбачуваною, відповідно, ризикувати довгоочікуваними днями далеко від роботи під акомпанемент дощу та холодного вітру не дуже хочеться. Водночас, відпочинок на Азовському морі неможливий через окупацію узбережжя, а на Чорному – через міни, що дрейфують, і загрози ракетних ударів. Чи є на Одещині місця, де більш-менш безпечно, з’ясовували експерти медіапроекту Rest.UA.

Небезпека у воді

Оксамитовий сезон на Одещині — це значно доступніші, ніж влітку, ціни, порожні пляжі, лагідне осіннє сонце та тепле море. 2022 року в цьому плані нічого не змінилося. Погода чудова, море тепле, пляжі порожні… Щоправда, такими вони були весь сезон, бо купання в морі офіційно заборонено по всій території України через велику ймовірність підірватись на міні.

На початку війни росія, щоб припинити комерційне судноплавство в нашій країні, прикріпила до якорів у Чорному морі сотні мін. Під час штормів снаряди відриваються від якорів та дрейфують по всьому узбережжю. Куди їх приб’є, Богові відомо. Російські міни виринали вже навіть на пляжах Болгарії та Румунії. А в Одеській та Миколаївській областях спричинили загибель кількох людей. Так, на початку червня у Грибівці (популярне курортне селище під Одесою – ред.) на очах у рідних загинув переселенець із Донецької області. У липні на пляжі в Коблеві (Миколаївська область) підірвалися на міні двоє херсонських поліцейських. У серпні в курортній Затоці (Одещина) загинули троє будівельників, які після трудового дня вирішили скупатися в морі, за що розрахувалися життям. Ще двоє людей, які були на пляжі, зазнали тяжких поранень.

Так що, як бачимо, попередження про те, що купатися в морі небезпечно для життя далеко не безпідставні. Більше того, вони будуть актуальними і після того, як війна закінчиться, оскільки раптово розмінувати такі величезні площі не вдасться. Вже зараз звучать заяви про те, що на розмінування Чорного моря знадобиться щонайменше 10 років. Великобританія вже підготувала для передачі Києву кораблі, які братимуть участь у розмінуванні акваторії. Почалася підготовка фахівців, які працюватимуть на них.

Ракетна небезпека

Ракетна небезпека в Одесі та області існує постійно. Ворог може атакувати регіон як із суші – з території окупованого Криму, так і з води – у Чорному морі знаходяться кілька суден із ракетами, які сукупно здатні на залп із 20 одиниць.

У цьому плані найбільше на Одещині страждає Затока. Це курортне селище знаходиться за 60 кілометрів від обласного центру, на Будакській косі. З одного боку омивається Чорним морем, з іншого – прісноводним Дністровським лиманом. Саме по мосту, який з’єднує Білгород-Дністровський район з Одесою, росія завдавала численних ракетних ударів, поки зробила його повністю непроїзним.

У мирний час Затока була справжньою Меккою для відпочиваючих як у високий сезон, так і в оксамитовий. Це досить великий населений пункт, в якому мешкає до двох тисяч осіб, а також дуже розвинений з погляду туристичної інфраструктури. Тут безліч магазинів, торгових наметів, відділення «Нової» та «Укрпошти», амбулаторія, аквапарк, величезний вибір пляжних розваг, багате нічне життя.

Щодо вартості відпочинку в Затоці, то демократичними цінами він не відрізнявся ніколи. 2021 року мінімальна ціна на проживання в готелях на першій-другій лінії становила від 1800 грн на добу без харчування. На базі відпочинку середнього рівня можна було відпочити від 800-1000 грн. за номер, у приватному секторі із загальним туалетом та без кондиціонера номер коштував від 400 грн.

На початку сезону власники баз відпочинку ще намагалися заманити клієнтів басейнами та дворазовим зниженням цін на відпочинок, але після численних ракетних атак навіть найбільші оптимісти втратили надію зробити це. На платформі «ОЛХ» зустрічаються лише поодинокі оголошення, за якими можна скласти уявлення про ціни на відпочинок у оксамитовому сезоні 2022 року у Затоці. Наприклад, гостьовий будинок Villa Bianca, який знаходиться в центрі курорту, за 50 м від пляжу, на вересень пропонує люкс-номери вартість 1200-1500 грн.

Серйозно страждають від війни й інші курортні селища Одеської області. Наприклад, Санжійка, яка знаходиться за 35 км від Одеси, одразу за Чорноморськом. Цей населений пункт відомий серед туристів, які віддають перевагу спокійному тихому відпочинку, вдалині від галасливих нічних дискотек на березі. Справа в тому, що пляжі тут досить вузькі та стрімкі. До моря доводиться спускатися крутими сходами, що подобається далеко не всім. Та й розвиненою курортною інфраструктурою, як Затока, Санжійка похвалитися не може. Але в цьому і вся краса відпочинку в цьому чудовому місці! З обривів відкриваються чудові краєвиди на світанки та заходи сонця на Чорному морі. Сюди багато хто приїжджав просто заради того, щоб сфотографувати себе коханих на тлі казкових морських пейзажів.

Щодо вартості відпочинку, то зняти житло в приватному секторі можна від 100 грн за ліжко-місце, номер у готелі – від 350 грн. Оголошення про оренду житла в Санжійці можна знайти і на оксамитовий сезон. Але за постійної загрози ракетних атак і неможливості викупатися навряд чи варто це робити. Краще утриматись.

На жаль, безпечним не назвеш відпочинок на Одещині навіть у маловідомих населених пунктах, таких, як Катранка. Це невелике селище з унікальною природою загубилося біля двох озер – Сасик та Джантшейське. Пляж розташувався на морській косі, довжина якої понад 50 кілометрів. Крім морського курорту, тут також є соленоводний лиман Шагани із лікувальним брудом. Сюди приїжджали ті, хто любить дикий відпочинок, причому, як бюджетний, так і в хороших умовах.

Особливість відпочинку в Катранці в тому, що дорога до моря пролягає містками через вище названі озера. Отож, щоб відвадити пляжників від замінованого моря, цього року місцевій владі навіть довелося розібрати їх.

На перший погляд у Катранці безпечніше, ніж, наприклад, в Одесі чи Затоці. Але лише на перший погляд. Небезпека перебування в будь-якому прибережному селищі під час війни полягає в тому, що ніколи не знаєш, що і коли спаде на думку нашому божевільному ворогові. Наприклад, навесні мінубивства росії поширювало інформацію про «ліквідацію станції радіолокації виявлення повітряних цілей» в цьому населеному пункті. Аж раптом вони у своїй хворій уяві вирішать, що на якійсь базі відпочинку влаштувався «Правий сектор» чи «Азов»?! Тож краще цього року перебдіти і утриматися від подорожей Одещиною.

Представник служби бронювання «Море 24» Олександр Мостовий, коментуючи динаміку попиту на відпочинок на Одещині, каже, за літо надходили лише поодинокі заявки.

«Люди дзвонили, питали, куди можна поїхати де безпечно. А що ми їм можемо відповісти, якщо зараз немає в Україні безпечних місць. А на Одещині, яка досить близько від лінії фронту, тим більше. Єдине місце, куди турпотік зріс у другій половині літа – це Одеса. Паралельно зниженню кількості ракетних ударів по місту та кораблів росії, які тероризували місто з початку війни, люди почали приїжджати до Південної Пальміри. На уїк-енд, 5 днів, тиждень. Тут можна назвати кілька причин. По-перше, Одеса завжди була туристичним магнітом будь-якої пори року, а влітку тим більше, і під час війни цю привабливість не втратила. Тут працюють ресторани, кафе, готелі, проводяться екскурсії. Якщо дотримуватись правил безпеки під час повітряної тривоги, то цілком можна відпочивати.

Другий момент – купання в морі заборонено, але ж басейни ніхто не скасовував. А їх в Одесі дуже багато, причому з видом на море. Крім того, цього року багато готельних комплексів відчинили свої двері для непостояльців. Відпочити біля басейну може кожен, достатньо орендувати шезлонг. Причому ціни дуже прийнятні – від 250-300 грн. з особи за день.

Ну, і третій – зараз в Одесі дешевше орендувати номер у пристойному готелі у центрі міста, ніж зняти квартиру. Через низький попит готелі роблять гарні знижки на проживання, а ось із квартирами ситуація протилежна. В Одесі багато переселенців різного рівня достатку, тому винайняти житло дешево не вийде», – розповів він.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Exit mobile version