Цього року морським курортам Херсонщини довелося пережити найскладніше літо з часів незалежної України. Російські загарбники, які тимчасово окупували Херсонську область, буквально поставили їх в умови виживання. У такій обстановці говорити про повноцінний курортний сезон не доводилося, а про оксамитовий – тим більше. У редакції незалежного медіа-проєкту Lazurnoe.UA докладніше розповіли про підсумки літа-2022 на узбережжі Чорного моря в Скадовську, Лазурному, Хорлах та інших населених пунктах захопленого Скадовського району.
Окупаційне літо
Ще на початку другої половини минулого століття причорноморські Скадовськ, Залізний Порт, Лазурне та Хорли являли собою типові невеликі рибальські та сільськогосподарські поселення. Але з 1970-х років радянська влада вирішила мотивувати населення не тільки батогом, а й пряником, і з метою «підвищення робочих показників» трудящих поступово ці населені пункти перетворили на повноцінні курорти. Відтоді гіршого туристичного сезону, ніж влітку 2022 року, місцеві жителі не пригадують.
Чітко про це свідчать відео з узбережжя, зняте очевидцями в серпні цього приблизно під час державних свят України. Наприклад, на центральній набережній Залізного Порту, яка в мирний час була епіцентром курортного життя, у «розпал сезону» панувало лише похмуре затишшя:
Окупація херсонського Причорномор’я змінила цю курортну зону до невпізнання. До нападу російських агресорів цей регіон приваблював любителів морського відпочинку розвиненою транспортною та туристичною інфраструктурою. А тому щоліта сюди приїздили відпочивальники з різних куточків країни.
Але після початку окупації ситуація кардинально змінилася. Іноді, у вихідні і в гарну погоду, сюди приїжджали лише жителі Херсона та Нової Каховки. Але їх виявилося настільки мало, що можна довго було ходити вулицями і узбережжям перед тим, як когось зустріти.
Протягом усього літа працювали лише деякі магазини і готелі, а зараз ситуація стала ще гіршою. Кафе, ресторани, дискотеки, пляжні розваги та атракціони – практично нічого навіть не відкривалися цього року. Раніше популярні екскурсії в Асканію-Нову і на термальне джерело «Гарячий ключ» через напружену обстановку теж не проводилися. І так було ще до оголошення у фашистській Росії «часткової могилізації», яка з великою ймовірністю може торкнутися і жителів окупованих територій.
Єдиний позитивний момент у всій ситуації – це очищення моря у зв’язку з відсутністю відпочивальників і загальним зниженням антропогенної активності. Так, у прибережну зону частіше стали запливати дельфіни. Але і для них у природному середовищі їхнього проживання стало небезпечно через міни, якими «забезпечили» Чорне море окупанти.
Водночас російські фашисти намагаються занурити захоплені території у своє інформаційне задзеркалля, але виходить це так само невдало, як і все, що вони роблять. У соцмережах і в пабліках боти публікують розповіді про те, як їм добре жити на «звільненій» території. Від імені неіснуючих туристів пишуться відгуки про чудовий відпочинок на чорноморських курортах Херсонщини. Звісно, всі ці пости хейтяться і висміюються місцевими жителями, але російським ботам байдуже. Адже для них головне не результат, а зарплата: російська «скрепа» – копати від паркану до обіду, потім вкрасти лопату і на паркані написати нецензурне слово.
А що з оксамитовим сезоном?
- Відпочивальників і туристів на чорноморських курортах Херсонської області зараз немає зовсім. А місцеве населення, незважаючи на відсутність стабільного доходу та засобів до існування, намагається жити звичайним життям. Загалом, як повідомляє телеграм-канал «Ху@вий Скадовськ», у населених пунктах Скадовського району зараз порівняно спокійно. При цьому присутність орків та їхньої військової техніки створює далеко не найкращу атмосферу для нормального життя.
- За словами місцевих жителів, орки гуляють по набережній і ринку в повному «негліже»: форма в різнобій, капці на босу ногу тощо. При цьому «доблесні воїни» ніколи не розлучаються з автоматом. А ворожа військова техніка їздить без правил і дотримання швидкісного режиму дорогами загального користування, через що почастішали ДТП за участю військових. І ці факти, звичайно ж, не висвітлюються в російських «ЗМІ».
- 14 серпня непомітно минув пам’ятний день в історії регіону – рівно 120 років тому було відкрито маяк на острові Джарилгач – одну з головних туристичних визначних пам’яток регіону. Але зараз відвідати острів Джарилгач і маяк неможливо.
- 22 серпня у Скадовську відбувся «кубок аквафреша». Для команди із села Широке це була остання нагорода, здобута на території України. За наступною доведеться їхати на фашистську «батьківщину». Хоча, будемо чесними, «там» у них імовірність стати черговим «гарматним м’ясом» більша, ніж продовжити спортивну кар’єру.
- Після початку контрнаступу ЗСУ орки почали зачистку в населених пунктах Скадовського району. Усе за накатаною схемою: посилення блокпостів, перевірки документів і телефонів, розтин гаражів, обшуки. У самому Скадовську проводилися перевірки в гаражах біля РТП. Окупанти перевіряли паспорти, дивилися все, що є в кожному гаражі, кожен ящик. Після перевірки на воротах малювали свою свастику – букву Z.
- Наприкінці липня Кабардино-Балкарії, а це один із найбідніших регіонів фашистської Росії, дісталася роль «шефа і наглядача» над Скадовським районом. Цікаво, самим жителям республіки сподобалася ця новина? Адже тепер на їхні худі плечі «звалилися» ще й окуповані території. А тепер ще й насильницька «могилізація»…
Як до подій ставляться жителі Скадовська?
Українці, змушені виживати в умовах окупації, намагаються вести звичний спосіб життя і з великою надією чекають на прихід ЗСУ. І хоча дехто показав своє справжнє обличчя і приєднався до російських фашистів, переважна більшість усе ж таки вірить у відновлення української влади у своєму рідному місті та районі і навіть не боїться висловлювати свою думку про зрадників.
Так, в одному з місцевих пабліків нещодавно були розміщені слова жителя Скадовська:
“Після всіх безчинств і злочинів, які робить орда орків і дикунів, яка прийшла на нашу землю, ми їм точно спасибі не скажемо. І тих, хто перейшов на їхній бік і підтримує їх, ми будемо оголошувати ще більше, щоб усі знали, і кожного з них наздогнало правосуддя! Так, по-справжньому подяки гідні лише ті, хто підтримує життя окупованих міст і сіл, ті, хто під палючим сонцем вивозять сміття або пораються з водопостачанням і не дають померти регіону фізично! Але не ті, хто позаймав кабінети і робить “важливу” роботу на благо окупантів. Тих, хто хоче навчати наших дітей зрадництва і виправдовувати всі ті звірства, які роблять наші вороги”.
Таким чином курорти Херсонщини, розташовані на березі Чорного моря, пережили дуже складний сезон, який назавжди залишиться чорною сторінкою в їхній історії. Він сильно позначився і на добробуті місцевого населення, яке, незважаючи на всі складнощі, демонструє стійкість духу і віру в те, що майбутній сезон відбудеться в зовсім іншій атмосфері і під українським прапором.