Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроекти №9532 та №9533 про продовження терміну дії воєнного стану та загальної мобілізації в Україні. Поки що на сайті парламенту немає тексту законопроектів, тому достеменно невідомо, на який термін буде продовжено мобілізацію та воєнний стан.
Під час мобілізації всі військовозобов’язані громадяни віком від 18 до 60 років можуть бути призвані до армії. Як проходить мобілізація і що загрожує ухилянтам.
Слід зазначити, що зараз загальна мобілізація діє на території України до 18 серпня. До цього парламентарі продовжували її три місяці. Отже, якщо у новому законопроекті президента немає істотних змін щодо термінів мобілізації, то її, ймовірно, буде продовжено до листопада поточного року.
Призов до армії на території України відбувається відповідно до секретних мобілізаційних розпоряджень, які складаються вищим військово-політичним керівництвом країни. Співробітники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки повідомляють військовозобов’язаних про необхідність прибути для уточнення своїх даних або проходження медичної комісії шляхом вручення повісток.
За ухилення від мобілізації передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність. Проте остання настає на етапі, коли військовозобов’язаному вже вручили повістку про необхідність з’явитися безпосередньо для проходження служби – мобілізаційне розпорядження. До цього така людина мала уточнити свої облікові дані в ТЦК та СП, пройти медичну комісію та бути визнаною придатною до служби.
Відповідно до статті 335 Кримінального кодексу України “Ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу”, людина може бути притягнута до кримінальної відповідальності та понести покарання у вигляді обмеження волі строком до 3 років.
Проте стаття 336 Кримінального кодексу України “Ухилення від призову на військову службу з мобілізації, на особливий період, на військову службу на призов осіб із числа резервістів у особливий період” передбачає більш суворе покарання – позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.
За матеріалами OBOZREVATEL.