Чоловіки, які після проходження медичного огляду отримують категорію обмежено придатних, можуть проходити службу не на фронті, а в певних військових організаціях.
Що таке обмежена придатність до військової служби у воєнний час?
Чоловіки у віці від 18 до 60 років, які отримали повістки від територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), підлягають обов’язковому медичному огляду у військово-лікарській комісії (ВЛК).
- Після того, як людина пройшла медичний огляд, ВЛК може прийняти одне з наступних рішень:
- Придатний до військової служби.
- Тимчасово непридатний до військової служби (повторний огляд через 2-6 місяців).
- Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
- Обмежено придатний до військової служби або непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.
У разі, якщо особу визнали обмежено придатною, вона має можливість служити під час воєнного стану. Під час військово-лікарської комісії враховують стан здоров’я, військову спеціальність, займану посаду та вік військовозобов’язаного для визначення видів служби та воєнних обов’язків, які є недоцільними для осіб з обмеженою придатністю.
Куди направляють служити обмежено придатних?
Згідно з наказом Міноборони, обмежено придатні не можуть служити в:
- десантних військах;
- плавскладі флоту;
- морській піхоті;
- спецспорудах.
Але можуть служити в:
- частинах або підрозділах забезпечення;
- військкоматах (ТЦК та СП);
- установах, організаціях, навчальних закладах.
В наказі Міноборони № 402 можна дізнатися ступінь придатності до військової служби.
Який порядок проходження ВЛК у разі мобілізації?
Під час проходження ВЛК, військовозобов’язаного направляють на такі медичні обстеження та аналізи:
Загальний аналіз крові та аналіз сечі.
- Визначення групи крові та резус-належності.
- Рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки.
- Електрокардіографія (ЕКГ).
- Серологічний аналіз крові на антитіла до ВІЛ, антиген гепатиту «В» (HBsAg), антитіла до гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном (RW).
- Додаткові обстеження крові або УЗД у разі наявності хронічних захворювань.
Перед візитом до лікарів ВЛК, слід звернутися до нарколога та венеричного диспансеру і надати в ТЦК висновки від цих медичних установ, що підтверджують, що особа не перебуває на обліку та не має венеричних захворювань.
Якщо ВЛК встановлює, що чоловік придатний або обмежено придатний до військової служби, його можуть призвати на військову службу. Керівник ТЦК підписує наказ про мобілізацію та призначає відправку до навчального центру.
Як захистити свої права, якщо вас хочуть мобілізувати незаконно?
У випадку незаконної затримки особи працівниками центру комплектування, важливо звернутися до правоохоронних органів, зокрема до Національної поліції. Також рекомендується скористатися гарячою лінією Міністерства оборони, де можна наголосити на можливому недопущенні протиправності з боку працівників і надати необхідні пояснення.
Не можна оскаржити сам факт отримання повістки, проте у судовому порядку можна оскаржити рішення керівника центру комплектування щодо мобілізації, а також рішення військово-лікарської комісії. Пройти мобілізацію без попереднього проходження медичного огляду у ВЛК неможливо.
За матеріалами Дніпро Оперативний.