Корупція в оборонці: НАБУ і САП викрили масштабну схему розкрадання коштів на систему “ДЗВІН”
Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) викрили масштабну корупційну схему у Міністерстві оборони України, через яку держава втратила 246 мільйонів гривень. Йдеться про зловживання під час розробки автоматизованої системи Центру оперативного керівництва ЗСУ “Дзвін”. Про це повідомляє 49000 з посиланням на НАБУ.
Хто причетний?
Серед підозрюваних:
- колишній заступник начальника Генерального штабу ЗСУ, генерал-лейтенант;
- ексначальник військ зв’язку ЗСУ, генерал-майор;
- ексначальник Управління розвитку автоматизації Генерального штабу ЗСУ, полковник;
- директор приватного товариства – головний виконавець контракту.
Як діяла схема?
У 2016 році Міністерство оборони уклало контракт на розробку системи з комерційною компанією, яка не мала досвіду створення програмного забезпечення. Протягом чотирьох років розробки технічне завдання змінювали 13 разів, що дозволило збільшити вартість робіт на 300 мільйонів гривень. Кількість дослідних зразків системи без обґрунтування збільшили з 4 до 12, що призвело до додаткових витрат на коригування документації – 115 мільйонів гривень.
Розроблена система виявилася невідповідною технічному завданню: від несумісності з протоколами НАТО до відсутності інтеграції з іншими військовими системами. Більше того, частина програмного забезпечення взагалі не використовується. Із запланованих 200 інформаційно-розрахункових завдань фактично реалізовано лише 10.
Незважаючи на очевидні недоліки, наприкінці 2022 року систему “Дзвін” було офіційно прийнято на озброєння ЗСУ. У 2024 році, замість усунення недоліків або відмови від неефективного рішення, на “Дзвін” планували виділити додаткове фінансування. Це може свідчити про спроби не тільки приховати попередні корупційні зловживання, а й продовжити їх.
Важливі експертизи у кримінальному провадженні здійснювалися за активної участі Міністерства оборони.
Наслідки
Через корупційну схему держава втратила 246 мільйонів гривень. Система “Дзвін” виявилася неефективною та не відповідає потребам ЗСУ.
Триває слідство, встановлюються інші можливі епізоди злочинної діяльності та особи, причетні до корупційної схеми.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли про те, що колишній посадовець Міноборони зі спільниками поставили у бойові підрозділи браковані великокаліберні кулемети.
Рекламні блоки дають нам змогу залишатися незалежними ЗМІ, а вам - отримувати найсвіжіші новини під ними.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: