Коли святкують Великдень православні, католики і євреї: всі дати

Великдень – велике весняне свято, яке зараз має чіткий релігійний смисл, хоча походить зі значно давніших часів. Від початку воно вшановувало весняне відродження природи, а потім набуло й інших, релігійних контекстів. Найпишніше це свято святкують християни – православні та католики, а також юдеї.

У всіх трьох конфесіях Пасха або Песах є перехідним святом – його дата міняється щороку.

Православний Великдень

Традиційно він святкується пізніше за усіх. Цього року православна Пасха випадає на 16 квітня. Передує святу Великий піст – він триває сім тижнів і символізує собою 40-денну аскезу Христа у пустелі напередодні його розп’яття та воскресіння.

Піст у православних найсуворіший. Під час нього заборонено вживати будь-яку їжу тваринного походження – під забороною м’ясо, молоко та молочні продукти, риба, тваринні жири. Решта їжі має бути простою та дешевою, вірянин має приділяти якомога менше уваги тому, що він споживає.

В окремі дні, такі як перший день посту, можна вживати тільки воду. Трошки пива чи вина дозволяється лише у суботу та неділю. Солодощів та всіляких делікатесів, навіть пісних, треба уникати. Для ченців існують також приписи у певні дні не вживати гарячої чи вареної їжі, обмежувати себе у споживанні олії – миряни можуть дотримуватись цих правил на власний розсуд. Піст не має шкодити здоров’ю, але вести до очищення душі. Саме тому варто обмежити себе також у веселощах та розвагах.

Завершує період Великого посту Страсний тиждень. Це сім днів, які вшановують події перебування Христа в Єрусалимі напередодні його розп’яття. Кожен день має своє значення та окремі традиції.

Напередодні Страсного тижня відзначається Вербна неділя, або Вхід Господній у Єрусалим. Це одне з 12 найбільших християнських свят, яке вшановує прибуття Христа до Єрусалима, де він завершить своє земне життя. А поки люди вітають його як царя та спасителя. У цей день святять гілочки верби і дякують богу за його добровільну пожертву задля спасіння людства.

Страсний понеділок присвячений пам’яті старозавітного патріарха Йосипа, проданого братами до Єгипту. До цього дня варто завершити усі великі домашні справи.

У вівторок згадують, як Ісус навчав людей у Єрусалимському храмі. Також прийнято готувати собі одяг до святкування і позбувались мотлоху.

Велика середа – день, коли Христа прирікають на смерть. Згадується рада первосвященників, які винесли йому вирок, а також рішення апостола Юди зрадити вчителя. З цього дня починається підготовка до випікання пасок – замішується тісто, також починають готувати крашанки.

У Страсний четвер згадують становлення у церкві таїнства причастя. Цей день в народі називають Чистим четвергом, це означає, що віряни повинні саме у четвер завершити прибирання оселі до свята.

Страсна п’ятниця – найсумніший день християнського календаря, адже саме у п’ятницю римляни стратили Христа. Вірянам рекомендується максимальна стриманість в їді та поведінці. Також цього дня дозволяється випікати паски.

Великодня субота – початок підготовки до святкування Пасхи. Віряни збирають кошики до церкви, а ввечері починаються пасхальні богослужіння.

Святкування Великодня починається вночі, коли у церквах проголошують воскресіння Христа. Віряни в цей час освячують паски, крашанки та інші продукти. Потім сім’я повертається додому і розговляється свяченими продуктами після посту, вшановуючи перемогу спасителя над смертю. Діти та дорослі стукаються крашанками, пригощають одне одного своїми пасками та всіляко веселяться.

Католицький Великдень

У католиків святкування Пасхи у 2023 році випадає на 9 квітня. Великому святу передує 45-денний піст, щоправда обмеження значно м’якші, ніж у православних. Заборони в їжі стосуються лише м’ясних продуктів. Значно важливіше у цей період утримуватись від усього, що могло би заплямувати душу – лихих думок та слів, злих вчинків.

Символи католицької Пасхи теж відрізняються. Наприклад, одним із головних образів свята є кролик. Вважається, що саме він в ночі перед святом ховає шоколадні яйця у саду. Зранку діти виходять на їх пошуки. Католики щедро прикрашають свої оселі до Пасхи, а святкову трапезу починають з яєць, потім переходять до паски і лише в кінці їдять м’ясо.

Юдейский Песах

За християнською традицією, саме на святкування Песаха прибув до Єрусалиму Христос. У юдеїв це свято має зовсім інше значення, воно вшановує звільнення євреїв від 400-річного єгипетського рабства і відзначається тиждень, починаючи з 14 дня весняного місяця Нісан. Цього року Песах святкуватимуть з вечора 5 квітня до ночі 13 квітня.

Головний герой святкувань у юдеїв – пророк Мойсей, який за волею бога вивів євреїв з Єгипту. Зокрема сотворене ним диво, коли він змусив розступитись води Червоного моря, щоби люди могли покинути Єгипет, хоча за ними гналось військо фараона, який передумав відпускати юдеїв. Тоді євреї встигли пройти по сухому дну, а єгиптяни загинули у воді, яка накрила їх.

На 15-й день місяця Нісана юдеї влаштовують святкову трапезу, яка називається седер. На неї збирають усіх родичів та друзів, які читають молитви, згадують історію свого народу та їдять прісний хліб – мацу. Будь-які квасні страви під час Песаху заборонені.

Кожна зі страв, яку обов’язково подають на седер, має символічне значення:

Маца – хліб бідності, вона ж хліб свободи, їжа євреїв у єгипетському рабстві. Символізує те, що людям довелось так швидко збиратись, щоби покинути Єгипет, що вони навіть не встигли заквасити тісто для звичайного хліба.

Зроа – шматочок м’яса із кісткою всередині. Нагадування про пасхальну жертву.

Бейца – зварене вкруту яйце. Ще одна страва – символ жертвоприношення. Цікаво, що сефарди за звичаєм фарбують яйця для седеру.

Марор – гірка трава, споживання якої має нагадати юдею про гіркоту рабства.

Харосет – солодка суміш із перетертих фруктів та горіхів, що символізує собою глину, з якої поневолені юдеї робили цеглу для будівництва.

Карпас – будь-яка зелень, “трава, що росте під ногами”, яка символізує безправ’я у рабстві.

Вино – на кожного учасника трапези має припадати по 4 келихи, за кількістю даних богом обіцянок.

Підсолена вода – символ сліз єгипетських рабів.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Рекламні блоки дають нам змогу залишатися незалежними ЗМІ, а вам - отримувати найсвіжіші новини під ними. Scroll down!

Приєднуйтесь також до 49000 в Google News. Слідкуйте за останніми новинами! Приєднатися
logo-bottom
© 2024, всі права захищені 49000.com.ua
Вгору

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: