Історія народу у візерунках: як дніпровські вишивальниці бережуть традиції України
Щороку 10 листопада відзначають Міжнародний день вишивальниць. Українські майстрині знані в усьому світі. Вони ретельно бережуть старовинні традиції вишивки і змогли зробити давнє українське ремесло світовим трендом. Про це розповіли на телеканалі ДніпроTV.
«Ось ми їхали, їхали і нарешті приїхали. Оце соняшник. А де соняшник роста? На Донеччині».
Олена Лазько захопилася вишивкою ще малою, коли жила на Донеччині. Жінка каже, кожен візерунок — це сповідь майстрині.
Олена Лазько, вишивальниця: «Я не вишиваю доти, доки я не розумію що в тому сюжеті закладено, який настрій, який посил до нас, до майбутнього. Бо кожна жінка вишивала — це ж не просто голочка та котики. Вишивала те, що в неї наболіло на душі, що вона бере від старого, а що відкидає».
Пані Олена показує свої роботи, на деякі з них пішли місяці часу. Серветки, скатертини, одяг та картини майстриня не продає. Всі скарби зберігає для онуків.
«Ось з чого все починається. Оце шматочок української вишивки. Дуб. Хто б міг подумати, що то дуб? А це, щоб ви не сумували — садок вишневий коло хати».
10 листопада в світі відзначається Міжнародний день вишивальниць. Українська вишивка знана в усьому світі.
Наталія Біловицька, завідувачка Канадсько-українського бібліотечного центру обласної універсальної наукової бібліотеки: «Ось журнали за січень 1954-го року, узор вишивки, який не можна використовувати в українських вишиванках, тому що це московська ружа».
У сховищах історичного музею в Дніпрі зберігається щонайменше тисяча старовинних вишитих полотен, найстаріше виготовлене у 18 столітті.
Маргарита Підосінова, старша наукова співробітниця фондів Дніпропетровського історичного музею ім. Д.І.Яворницького: «Сучасні вишивальниці дивуються. Як це вони зробили, кажуть вони? Вони вступають в діалог з ними, пропонують якісь рішення: могла зробити отак, а я би зробила інакше. І цей діалог поколінь наблюдати дуже приємно і цікаво».
Фонди музею постійно поповнюються і старовинними, і сучасними вишивками. Їх дарують дніпряни, яким старовинні речі дісталися в спадок. Для майбутніх поколінь хочуть зберегти історію і сучасні вишивальниці — після виставок частенько залишають в музеї свої роботи.
Рекламні блоки дають нам змогу залишатися незалежними ЗМІ, а вам - отримувати найсвіжіші новини під ними. Scroll down!
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: