Збитки — понад 11 мільярдів доларів
Недавнє темне минуле, в яке занурив нас агресор, дніпряни добре пам’ятають. Масові відключення світла стали нормою. У місті миттєво розкупили повербанки та акумуляторні лампи. Ціна звичайних свічок на Озерці сягала 50 гривень. Підприємливі комерсанти почали доставляти дефіцитний товар з-за рубежа. Продавали його за тими ще цінами. Акумуляторні лампи, які досі коштували 150—200 гривень, пропонували купити за 1200–1500 гривень, а повербанки за 2–3 тисячі.
Підстави для такої скрутної ситуації були дуже вагомі. Протягом декількох тижнів та місяців рашисти намагались повністю знищити нашу енергетику.
Отже, після масштабних ракетних атак російських окупантів на енергосистему взимку, в Україні практично не залишилося жодного непошкодженого об’єкта енергетичної інфраструктури. Збитки склали понад 11 мільярдів доларів.
— Жодна країна у світі не стикалася з такими масштабами руйнувань, — зазначає Володимир Кудрицький, голова правління НЕК «Укренерго». Найбільших втрат зазнали великі міста та прифронтові регіони, серед них і Дніпропетровська область. Загалом відсоток пошкоджень об’єктів інфраструктури на Дніпропетровщині, як і у всій Україні, сягає 40 відсотків.
Що буде із Запорізькою АЕС?
Серед найбільш чутливих тем не тільки для енергетиків, але і для всіх українців, ситуація на Запорізькій атомної електростанції. Як відомо, у березні 2023-го найбільша в Європі атомна станція була повністю відрізана від зовнішнього електропостачання – остання лінія у 750 кВ була відключена, а резервна у 330 кВ пошкоджена раніше.
Втім, ЗАЕС ще до повномасштабного військового вторгнення рашистів забезпечувала майже чверть необхідної країні електроенергії. У майбутньому потрібно дуже багато часу, щоб запустити такий об’єкт з нуля. Але це попереду. А наскільки сьогодні лякає катастрофа на цьому потужному об’єкті?
— Ми пережили 17 масштабних атак на наші об’єкти, – розповідає Володимир Кудрицький. — Тому в мене та наших співробітників виробився стійкий імунітет на ворожі погрози. Але, звичайно, світовому співтовариству слід розуміти, наскільки це серйозно. Це не іграшки! Звісно, атомні реактори ЗАЕС мають велике значення для української енергетики. Загалом до повномасштабного вторгнення ЗАЕС забезпечувала 20–25 % потреб України в електроенергії. Сьогодні, коли споживання поменшало, станція могла б радикально змінити ситуацію в нашій енергосистемі. Проблем з дефіцитом потужностей, про які говоримо цього літа, якби ЗАЕС працювала, не було б.
Керівник «Укренерго» додав, що тоді атомна станція дозволила б не тільки забезпечити національні потреби, а ще й експортувати електроенергію і влітку і взимку.
Переважно імпортуємо
Іноді можна чути, що, попри дефіцит електроенергії, ми її ще й є експортуємо. На думку деяких «народних експертів», це повне безглуздя. Але насправді експорт має місце. Чому так?
— Справа у тому, що енергія – це товар, який потрібно споживати в момент виробництва, — відповідає Володимир Кудрицький. — В Україні в сонячні дні стається надлишок енергії. Зайвий запас експортують до інших країн. Але зараз ми переважно імпортуємо.
Голова правління НЕК «Укренерго» зауважив, що за три години до повномасштабного вторгнення Україна від’єдналась від системи електропостачання росії та білорусі і доєдналась до європейської. Ніхто не був попереджений про вторгнення, такий збіг. Але це в тому числі допомагає Україні покривати дефіцит енергії, коли він виникає.
Чи можуть бути блекаути вже влітку?
Сьогодні енергетики відновлюють пошкоджені енергетичні об’єкти. Але в літню спеку електромережі відчувають справді пекельну напругу. Кондиціонери, бойлери, вентилятори працюють без відпочинку. Чи витримають це пошкоджені ворогом мережі? Чи не чекають на нас блекаути вже влітку?
— Ми зараз не прогнозуємо відключень споживачів, — каже Володимир Кудрицький. – Тим не менш ситуація у енергосистемі досить напружена. Це пов’язано з двома речами. По-перше, зараз всі електростанції ремонтують, або планово готують до зими. Ці ремонти треба робити, інакше у нас будуть виходити з ладу енергоблоки у самий непідходящий момент. Адже частина енергоблоків зруйнована або пошкоджена. Їх відновлюють. Літо саме час для цього. Друга складова проблеми – дійсно досить серйозне навантаження на електромережі. Споживачі масово використовують кондиціонери, і це значно збільшує споживання енергії. Десь на 1–2 атомних енергоблоки. Для енергосистеми це виклик.
Нагадаємо, що у липні Національна енергетична компанія «Укренерго» у своєму телеграм-каналі https://t.me/Ukrenergo/2204 закликала українців до економії. «Укренерго» попереджала, що одночасно ввімкнені потужні прилади створюють додаткове навантаження на енергосистему. Особливо, коли одночасно вмикаються кондиціонер, пральна та посудомийна машини, праска в години максимумів споживання з 16:00 до 23:00.
Кому та за що ми платимо
Нагадаємо, що до 2019 року зі споживачами працювала лише одна компанія — «Обленерго», яка встановлювала лічильники, знімала показники та збирала гроші. Але після реформування технічна та фінансова складові цієї роботи розділилися.
Технічну можливість отримання електроенергії забезпечує ДТЕК, а послугами постачання електроенергії займається компанія «YASNO».
З 1 червня тариф на електроенергію для населення збільшився в Україні до 2,64 грн за кВт·год. Чи всі дніпряни платять за електрику однаково?
— Якщо раніше були пільгові тарифи, то зараз усі платять однаково, починаючи з 1 кВт/год, — пояснює Юрій Федько, директор компанії “YASNO” у Дніпропетровській області. – Але існує нічний тариф – з 23-ї вечора до 7-ї ранку, коли споживач оплачує лише половину тарифу.
Двозонні лічильники обліку електроенергії, що дозволяють до 50% скоротити витрати на електрику, встановлюють безплатно у багатоповерхівках Дніпра.
Керівник регіонального відділення зазначив, що програма встановлення розумних лічильників працює, і мешканцям багатоповерхівок треба чекати черги. Мешканцям приватного сектору поталанило менше: в їхніх домівках такі диво-лічильники встановлюють переважно за кошти споживачів.
Уточнити, чи увійшла ваша адреса до плану робіт, за яким цього року безплатно встановлюватимуться електролічильники, можна, звернувшись до контакт-центру компанії через дистанційні канали обслуговування: соцмережі, контакт-центр +38 (056/066/067/063) 790- 99-00, 0-800-301-497, сайт, чат-боти Viber та Telegram.
Борги зростають, але боржників не відключають
Ще одна корисна особливість “розумного” лічильника в тому, що він автоматично знімає показники, заміряє струм, виявляє можливі аварійні ситуації. Крім того, за допомогою такого лічильника можна вимкнути злісного боржника. Поки що, втім, вимикати боржників заборонено. Війна!
Ну, а скільки заборгували мешканці Дніпропетровщини “за світло”?
— Ще до підвищення тарифів борги населення по області становили мільярд гривень, – констатує Юрій Федько. – Що буде після підвищення, невідомо. У воєнний час на відключення боржників накладено мораторій. Але раджу платити вчасно, тому що нам треба закупити електроенергію, заплатити «Укренерго» за передачу, заплатити оператору системи розподілу електроенергії.
Непопулярне рішення щодо підвищення тарифів прийняте з метою максимально сприяти відновленню пошкоджених агресором електромереж. У такій справі кожна копійка є важливою!
Буде легше, якщо ворог не обстріляє енергосистему
Якою буде наступна зима, за словами Володимира Кудрицького, прогнозувати важко. Це залежить від багатьох обставин. Але потенційно Україна має декілька позитивних факторів, які дозволять впоратися з майбутніми викликами.
— Чи буде зима складнішою за попередню, залежить від того, наскільки масштабною буде атака на енергосистему, — каже голова правління НЕК «Укренерго». — Якщо, обстрілів не буде, вона не стане складнішою за минулу. Навпаки, буде легше. Якщо повториться масштаб, як торік, то в такому випадку є фактори, які грають проти нас і за нас. За нас грає більша щільність ППО, попередній досвід, укріплення об’єктів. Проти нас грає те, що ми стартуємо з меншим запасом, ніж торік. Відновити 100 % пошкоджень за декілька місяців неможливо. Тому ми будемо стартувати зі зниженим запасом надійності, і наше завдання — зробити темп руйнувань нижчим, ніж наша здатність відновлювати.
Нові високовольтні трансформатори вже почали завозити в Україну
Для стабільної роботи електромереж проводиться ремонт та заміна високовольтних автотрансформаторів. Більше половини від потреби — в процесі закупки, значна частка вже законтрактована, зазначили в «Укренерго». На мережах та підстанціях проходять діагностика та заміна застарілого обладнання.
Нові високовольтні трансформатори вже почали завозити в Україну. До жовтня їх може бути 7–8 штук, спрогнозував Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики в інтерв’ю РБК-Україна.
— Але для того, щоб виготовити новий автотрансформатор треба 6–7 місяців, — каже Олександр Харченко..
Головною ж небезпекою, на його думку, залишається вірогідність обстрілів енергооб’єктів. Харченко також сумнівається, що ЗАЕС можуть підірвати. Але, якщо це все ж станеться, то наслідки можуть бути катастрофічними і відчутними від Піренеїв до Приуралля.
Як заощадити електроенергію?
Відомо, що кожен має свої рецепти економії. Але думаємо, що професійні поради в такій справі зайвими не будуть.
Про те, як можна зекономити на електриці, а також допомогти енергосистемі країни, «НМ» розповів Сергій Лобза, керівник департаменту з експлуатації розподільних мереж ДТЕК “Дніпровські енергетичні мережі»:
— При виборі побутової техніки слід надавати перевагу такій, що має клас енергоспоживання А, А +, А++, А+++. Вона більш енергоефективна, а отже споживатиме менше кіловатів, роблячи те саме, що й інші, але менш енергоефективні пристрої.
Активно використовуйте нічний режим енергоспоживання. Вмикайте або використовуйте функцію відкладеного старту потужних приладів (бойлери, посудомийні та пральні машини, кондиціонери та інші) після 23:00.
У вечірні години (з 16:00 до 23:00) намагайтесь не використовувати кондиціонер. Вмикайте його в енергоефективному режимі, не охолоджуючи кімнату нижче 23˚C. Увімкніть режим sleep для підтримки комфортної температури.
Замініть на світлодіодні усі лампи в оселі. У порівнянні з лампами розжарювання вони споживають електрики в десять разів менше, випромінюючи таку ж кількість світла. Тобто, якщо у вас у будинку десять ламп розжарювання, то, замінивши їх усі на світлодіодні, ви матимете таке ж освітлення, але усі 10 споживатимуть електроенергію як одна стара лампа.
Розумно ставтеся до споживання електрики. Не охолоджуйте кондиціонером приміщення, де вас немає. Вмикайте світло лише там, де ви перебуваєте. Не користуйтеся одночасно кількома енергоємними приладами (праска, чайник тощо) одночасно − вмикайте їх почергово, щоб розподілити навантаження.
Автор Олександр РАЗУМНИЙ