В ексклюзивному інтерв’ю з міським головою Борисом Філатовим журналісти «Наше місто» торкнулися питань, які найбільше хвилюють дніпрян. За яких умов розпочнеться опалювальний сезон 2023-2024? Наскільки готове місто та приватні компанії до можливих блекаутів? Чи задоволені батьки школярів змішаною системою навчання та скільки дитсадків відкриють у Дніпрі восени? Наскільки етично у наш воєнний час гучно та пафосно працювати закладам дозвілля та розваг?
—Дніпрян восени традиційно цікавить готовність міста до опалювального сезону, терміни та умови його початку.
— По-перше, хочу відзначити: місто готове до опалювального сезону. На цей час (бесіда відбулася на початку жовтня — прим.ред.) 98% обладнання перевірили, провели інструментальне обстеження. Я постійно буваю на об’єктах теплопостачання, щоб пересвідчитись в якому стані котельні.
Хоча іноді чуємо нарікання від містян: «Чому не вмикається опалення?»
Це трохи дивує. По-перше, люди забувають, що в країні війна. По-друге, знаєте, вже 9-й рік як я працюю міським головою, і чую такі докори постійно. Проте, в моєму кабінеті не встановлено рубильник, щоб вмикати опалення усьому місту. Це можна зробити один раз, розпочати опалювальний сезон та його завершити.
До того ж, населення міста має велику заборгованість перед міськими підприємствами теплоенерго — понад 1 млрд 200 млн. І люди не хочуть платити.
А місцеве самоврядування компенсує різницю в тарифах, адже ціни на енергоносії зашкалюють. З цього приводу планую зустрічі з Олексієм Чернишовим, керівником НАК «Нафтогаз».
Згідно з прогнозами погоди, днями потеплішає. Тож ми усі — Дніпро, громада, країна загалом — зацікавлені розпочати опалювальний сезон якомога пізніше. Сподіваюсь, що згідно з нормативами будеемо давати тепло у перших числах листопада.
— Як місто готується до можливих блекаутів? Які прогнози на зиму?
— Не можу знати ситуації в масштабах усієї країни. Водночас ми, як громада, суттєво залежимо від стану справ у державі, в енергосистемі загалом.
Окрім Бога та ППО ніхто не знає, як ми зможемо пройти через можливі ворожі обстріли та вистояти. Повітряні сили наголошують, що зараз агресор використовує проти України вже по 500 дронів на місяць – тобто, набагато більше, аніж раніше.
Втім, ми у Дніпрі готуємося і дуже потужно. Ми не витрачали час дарма. Місто придбало численні генератори для комунальних підприємств, в тч. — надпотужні, по 1 МВт.
Я щойно побував у котельні, бачив генератори, які дозволять підтримати роботу системи опалення.
Крім того, неможливо обладнати кожен будинок, котельню, садочок генератором. Як неможливо усе мільйонне місто сховати в Пункти незламності.
Так, ці Пункти є, вони підготовлені. Однак, це — можливість прийти, зігрітися, випити чаю-кави, зарядити смартфон та ін. Заховати там усіх мешканців фізично не можливо.
Загалом ми працюємо над усіма цими питаннями разом з Дніпропетровською ОВА, приватними постачальниками електрики та ін. Займаємося 24/7. Будемо дивитися на розвиток подій.
— Минулої осені-зими приватні компанії — Центральна енергетична компанія, оператори мобільного зв’язку — мали труднощі, які негативно позначилися на мешканцях міста. Як ці компанії підготувалися зараз, чи не буде повторення кризових ситуацій?
— Зараз на усіх нарадах приватні компанії доповідають керівництву регіону та держави, що вони добре підготувались. Утім, це — приватні компанії. Тож місцеве самоврядування, мер їх не контролюють.
У минулому році міська влада Дніпра серйозно допомагала всім, кому могла. В т.ч. — операторам мобільного зв’язку. Ми поставили їм генератори, щоб вони надавали зв’язок людям.
Ми підставили своє плече у складний момент. Та це не можна постійно робити згідно з правилами бюджетної дисципліни. Тож хотілося б, щоб ми всі разом дуже відповідально поставилися до перспективи.
Повне інтерв’ю можна переглянути нижче: