Українське законодавство передбачає можливість виїзду за кордон або отримання відстрочки для членів родин військовослужбовців, які загинули чи зникли безвісти.
Правовий статус родичів загиблих або зниклих на війні
Наразі існує Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Подати заяву до реєстру можуть родичі, представники військових підрозділів, державні органи, органи місцевого самоврядування, громадські організації чи будь-яка інша особа, яка стала відома про цей випадок.
Родичі та члени сім’ї особи, яка зникла безвісти в особливих обставинах, мають право на інформацію щодо її долі. Це включає отримання достовірних даних про те, де перебуває ця особа та які обставини призвели до її зникнення.
Сім’ї загиблих військовослужбовців мають право на отримання компенсації та іншої соціальної підтримки від держави. Для отримання цих пільг потрібно звернутися до відповідних органів із заявою та документами, що підтверджують факт загибелі військовослужбовця.
Можливості та обмеження щодо виїзду за кордон для родичів загиблих або зниклих
Родичі людей, які загинули або зникли безвісти на війні мають право на виїзд за кордон. Родичі загиблих цивільних також мають право виїжджати – навіть якщо ті не брали участі в бойових діях.
Для того, щоб родичам виїхати, потрібно надати документи, що підтверджують сімейні зв’язки із загиблою чи зниклою безвісти людиною та інформацію про факт її загибелі чи зникнення безвісти.
Право на відстрочку від мобілізації для родичів загиблих або зниклих на війні
В законі «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» можна знайти абзац, який регулює питання права на відстрочку близьким родичам загиблих внаслідок війни.
В ньому прописано, що призов на військову службу не стосується жінок та чоловіків, чиї близькі родичі:
- загинули або пропали безвісти під час виконання заходів щодо забезпечення національної безпеки і оборони, а саме, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях;
- також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану.
Як отримати дозвол на виїзд за кордон або відстрочку від мобілізації
Якщо ви не підпадаєте під призов під час мобілізації згідно з законом, це не означає автоматичну відстрочку. Щоб отримати відстрочку від призову під час мобілізації за відповідних умов, вам потрібно подати заяву та надати документи, які підтверджують вашу невідповідність призову. Людина має надати документи, що підтверджують сімейні зв’язки із загиблою чи зниклою безвісти людиною та інформацію про факт її загибелі чи зникнення безвісти.
Варто зазначити, відстрочка не дорівнює праву на виїзд за кордон: категорію людей, які можуть виїжджати з України під час воєнного стану, визначають Правила перетинання державного кордону
Для змоги перетину кордону треба також надати документи про підтвердження сімейних зав’язків, проте у цьому випадку – прикордонним службам.
За матеріалами Дніпро Оперативний.