Атакують і в лісі, і на дачі: чим небезпечні іксодові кліщі та як дніпрянам не стати їх жертвами

Багато хто з нас у вільний час обирає відпочинок на природі. Він дає можливість розслабитись. Але водночас у траві та серед дерев на нас чекає багато неприємностей. Одна з них – кліщі, які розповсюджують небезпечну хворобу, передає “Наше місто“.

Жертвою стала зірка «Дизель Шоу»

Нещодавно комедійна акторка Вікторія Булітко зірка “Дизель Шоу”, у соцмережах поділилася з шанувальниками невтішною новиною. У артистки діагностували хворобу Лайма через місяць після того, як її вкусив кліщ.  Як розповіла гумористка, за місяць до того вона з друзями відпочивала на Закарпатті і  пішла по гриби. Саме тоді її вкусив кліщ. Вікторія викликала швидку, аби лікарі дістали паразита. Після цього друзі наполегливо просили здати Булітко кров на аналіз. Втім вона поставилася до цього легковажно. Вікторія пояснила, що почувалася добре.  Врешті, наполегливість друзів взяла гору —  вона відвідала лабораторію.

— Приблизно в той час, як я пішла здавати аналізи, мені здалося, що мене вкусив комар, — згадує Вікторія Булітко. —  А потім пляма почала роздуватися. І так один день, другий, а цих укусів, як від комарів, з’являється все більше і більше. Якщо нечухаєш, вони пропадають. Потім з’являються ще. Я вже поміняла постіль, думала, може алергія на пральний порошок. І тут я розумію, що щось не те.

Артистка звернулася до дерматолога, оскільки плямки все частіше почали з’являтися на руках і ногах. Лікар відправив Вікторію здати розгорнутий аналіз на бореліоз. Дослідження показали, що Булітко справді заразилася хворобою Лайма. Тепер Вікторія лікується – їй належить пройти 28-денний курс антибіотиків.

Краще попередити, ніж лікувати

Хвороба Лайма, або бореліоз — це досить поширене захворювання, яке викликається бактерією, що передається через укуси інфікованих кліщів. Без відповідного лікування інфекція може поширитися на суглоби, серце та нервову систему. Лікується хвороба Лайма за допомогою антибіотиків широкого спектру дії.  Що робити для того, щоб запобігти цьому захворюванню? Звісно, краще його попередити, ніж потім лікувати. А для цього слід дотримуватись первинної та вторинної профілактики.

— Коли йдете до лісу, подбайте про захист себе та своїх дітей, — розповідає Катерина Найда, сімейний лікар однієї з амбулаторій Дніпра. – На голову вдягніть убір, а себе обробіть спеціальними спреями. Зараз у продажу є захисні браслети, які можна вдягнути на дітей. А також наліпки на одяг, які відлякують кліщів. Обов’язково зав’язуйте довге волосся – так кліщу буде важче дістатись до шкіри.

Може тривати майже безсимптомно

Якщо все ж таки кліщ вас знайшов, лікарка радить не діставати його самостійно. Краще за все звернутись до травмпункту. Зазвичай кліщ ще живий, медики віддадуть вам його у баночці.

Після цього комаху треба відвезти до лабораторії, яка знаходиться на вул. Щербаня, 6. Через два робочі дні ви отримаєте відповідь, чи є цей кліщ потенційно заразним. Якщо ні – ви можете спокійно  жити далі. Якщо ж кліщ мав барелії, лікар-інфекціонист запропонує вам здати на аналіз кров. Будуть виявлені бактерії – тоді треба робити антибіотикопрофілактику.

— В моїй практиці траплялись випадки, коли дніпряни отримували від кліщів хворобу Лайма, — згадує Катерина Найда. – Було декілька пенсіонерів, яких підступні комахи вкусили на дачах. А ще пригадую молоду жінку років 30. В неї хвороба Лайма виявилась не з самого початку. Кліщ вкусив, дніпрянка його викинула, ніяких симптомів захворювання в неї не було. Але потім протягом декількох років у жінки трималась субфебрильна температура – 37–38 градусів.

Лікарка відправляла пацієнтку на купу обстежень, які нічого не пояснювали. А потім майже просто вгадали діагноз – жінка здала імуноглобулін. Цей аналіз показав, що вона страждає на хронічну хворобу Лайма. Ця пацієнтка вже декілька років живе за кордоном і там під час загострень отримує необхідне лікування.

 — У цієї жінки був доволі рідкісний скритий перебіг хвороби Лайма, — пояснює Катерина Найда. – Частіше симптоми більш значущі. У місці укусу кліща з’являється почервоніння. Навкруги нього  — світла зона, а потім – червона дуга. Це кільцевидна еритема.

Бореліоз рідко буває смертельним, але може викликати чимало проблем для організму. Його інкубаційний період становить від 1 до 45 днів,  у середньому – 7–14. Симптоми можуть відрізнятися у різних людей, але є такі, що зустрічаються найчастіше. Серед них, окрім еритеми, можуть бути лихоманка, головний біль, нудота та блювота, біль у м’язах та суглобах, набряклі лімфатичні вузли. До більш специфічних проявів бореліозу медики відносять порушення сну, труднощі з концентрацією уваги, параліч лицевого нерва, заніміння та поколювання в руках і ногах, менінгіт, ураження клапанів серця. Вакцини проти хвороби Лайма немає, тому нам залишається тільки профілактика.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Рекламні блоки дають нам змогу залишатися незалежними ЗМІ, а вам - отримувати найсвіжіші новини під ними. Scroll down!

Приєднуйтесь також до 49000 в Google News. Слідкуйте за останніми новинами! Приєднатися
Популярні новини
logo-bottom
© 2024, всі права захищені 49000.com.ua
Вгору

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: